Published On: 25 Gusht, 2016

Shkencëtarja serbe trondit: Ja gjenocidi serb mbi shqiptarët 1844, 1912 … (VIDEO)

DUBRAVKA STOJANOVIC

Albanofobia ose urrejtja ndaj shqiptarëve, është shumë e pranishme në Serbi. Albanofobia shprehet me stereotipe negative, me paragjykime dhe diskriminim ndaj pjesëtarëve të popullit shqiptar.
Albanofobia mund të marrë formën e racizmit, nëse është e lidhur me besimin se shqiptarët janë një lloj race inferiore. Ndjenjat anti-shqiptare janë pasqyruar në përdorimin e titullit «shiptari», që kanë konotacione negative dhe në gjuhën serbe konsiderohet ofendim.
Gjatë gjithë historisë, shumë intelektualë serbë kanë propozuar projekte të ndryshme anti-shqiptare, janë të shquar si: Jovan Cvijic, Vaso Çubriloviç, Ivo Andriç, Vukotiq, Stevan Moljević dhe të tjerët.
Fillimet e propagandës anti-shqiptare në Serbi datojnë që nga fundi i shekullit të 19-të dhe janë të lidhura me aspiratat e shtetit serb ndaj territoreve të Perandorisë Otomane, të cilat banoheshin nga shqiptarët. Pas luftës serbo-turke dhe zgjerimit territorial të Principatës së Serbisë në vitin 1878, ndodhin dëbime masive me dhunë të shqiptarëve etnikë nga rajonet e pushtuara (kryesisht nga rrethi i Toplicës, dikur i banuar me shqiptarë) dhe duke djegur fshatrat shqiptare dhe pjesë të qyteteve. Edhe pse shumë personalitete serbe atëherë e kanë kundërshtuar dëbimin e popullsisë shqiptare, kryeministri serb Milan Piroćanac me këtë rast kishte deklaruar për këtë: “Nëse do t’i lejonim të qëndërojnë këtu, do të na krijojnë probleme.”
Rritja e mëtejshme e ndjenjave anti-shqiptare që lidhen me pretendimet e politikës së jashtme të Principatës së Serbisë të parapara në Nacertanije, në Kosovë, Maqedoninë perëndimore dhe veri të Shqipërisë, të cilat janë të banuara nga popullsia muslimane shqiptare.
Autorët serbë i përshkruajnë shqiptarët si banditë dhe uzurpatorë, duke theksuar krimet e tyre kundër serbëve gjatë periudhës osmane.
Ata, popullsinë shqiptare në Sanxhakun e Novi Pazarit, Kosovës dhe Maqedonisë i paraqesin si lum vërshues i dalur nga shtrati i vet dhe se Serbia do të kthehet në të ashtuquajturin kufi. “E drejta e Shqipërisë”. SHQIPTARI.EU
Përkthim i bërë ekskluzivisht për gazetën SHQIPTARI.EU

 
Displaying 10 Comments
Have Your Say
 1. gjergji thotë:

  Kur eshte e nje rendesie kaq te vecante perkthejeni or zot ..se me dashje pa dashje po na mesoni serbisht ….

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 2. Ilmi Veliu thotë:

  Past te gjitha masakrave, pas vitit 1920,pasi Serbia mori ma teper e gjysmat e teritoreve shqiptare, shume shqiptar garenden te behen ,,Vojvode te Serbise,, dhe ata vete pastaj te benin masakrime ndaj popullates shqiptare.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(3)
 3. Deda thotë:

  Nje fjale e urte thote-“ma mire vone se kurre”.Kjo shkenctare serbe hedhe drite mbi gjenocidin serbe ndaj popullit shqiptar.E rendesishe eshte se kjo e vertet thuhet nga nje intelektuale e shkenctare serbe.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(2)
 4. fatmir thotë:

  e tere bota e di kete hjenocid po problemi asht se edhe sot po kem te njejyin problem me teritore se ose po i shesim apo edhe po i falim se kemi me pak e tok teper

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 5. Xhafer Leci thotë:

  Gjithnjë e më shumë studiues/e, serb/e, janë duke shkrue për gjenocidet, masakrat dhe gllabrimin e tokave tona nga okupatori serbo-sllav dhe, kjo është mirë që bota ta kuotoj e ta mësoj të vërteten e pamohuar historike, kësaj radhe nga vet serbët…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(1)
 6. Brajshori thotë:

  Edhe ne Golak fshati Sharban i djegu ushtria Serbe 12 antare e kusheri te mi. Varresat jan so ende deshmi te krimit Serb ne Vitin 1921.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 7. Fadili thotë:

  Nder masakrat me mizore dhe te imagjinushme nga njeriu jane bere ne Lume.Sipas tregimeve te nje ushtari serb ;”Ne Pobreg nje gruaje shtatzane i eshte qare barku me bajonete dhe femija qe kishte ne bark eshte ngulur ne maje te bajonetes.Ne Lume thoshte ate te i jane bee masakra te paimagjinushme nga mendja njerezore “

  Përgjigjiuni
  Pelqej(21) Nuk Pelqej(4)
  • fery thotë:

   Edhe ne fshatin Brrut i Madh te Opojes se Prizrenit, soldateska serbe dogji fshatin ne temel me 1914 dhe te vendi i quajtur ” Lugi i Brise ” vrau dhe masakroi 88 fshater te cilet i groposi ne dy varreza masive.Shume gra , per mos ti ra bishave serbe ne dore , bashke me femijt e tyre kercyen ne bunare te fshatit kurse ata fshatar qe u kapen z.Fadil, u hodhen te gjalle ne flaket e shepive qe digjeshin.Sot pase 100 vitesh ,”shkencetareve ” serb u paska ra ndermend te mbajne tribuna shkencore mirpo , edhe ne kete tribune asnji fjale pendese ose kerkimfaljeje nuke e degjuam nga asnji pjesemarres ,qe na le te kuptojme se keto tribuna shkencore ata i kane per nevoja te veta , sipas trendeve aktuale ta ngjallin naciinalizmin serb dhe eventualisht ne nji kohe te pershtateshme te pergaditen per pushtime te reja ku caku do te ishte Duresi dhe bregdeti shqiptar, i nderuar Fadil..!

   Përgjigjiuni
   Pelqej(9) Nuk Pelqej(1)
 8. feryg thotë:

  Videoja ne gjuhen serbe e publikuar tashe , pasi shqiptaret nga 120.000 Km katror teritore ,u tkuren ne me pake se 45.000 Km katror nga shteti serb por , edhe nga fuqite e medha europiane , eshte thjeshte. nji justifikim i mjere. serb dhe parapergaditje e opinionit serb per pushtime te reja dhe dalje te shtetit serb ne bregdetin shqiptar pasi qe sipas tyre , shqiptaret nuk na qenkan te afte as te krijone shtet e as ate ta mbajne e funksionalizojne si duhet dhe , periudha prej 1990 e deri sot , e deshmon kete.Videoja nga tubimi shkencor serb mbi mizorite dhe krimet e shtetit serb nga 1912-1999 eshte nji nga xhevahiret serbe, qe prape serbia do te ia shese Europes para hapjes se kapitullut 35 , thjeshte ” me e la m*tin me sh*urrea ” te cilin Brukseli edhe kete here , per arsye te moskordinimit dhe mose funksionalizimit te shteteve shqiptare Shqiperise dhe Kosoves mund edhe ta kaperdije

  Përgjigjiuni
  Pelqej(28) Nuk Pelqej(2)
 9. fery thotë:

  Edhe shkrimtari dhe publucisti. i madh serb dhe krytar i partise social-demokrate serbe Dimitrije Tucoviq, kishte shkruar shume per mizorite dhe krimet e soldateskes serbe ne luftrat ballkanike , kure serbia pushtoi teritore shqiptare dhe ia mesyni Duresit.Gjate kalimit neper vendbanimet shqiptare , ushtaret serb ua vinin flaken shtepive te shqiptareve dhe grate , femijt dhe pleqte i hidhnin ne zjare.
  Per shkrimet qe kishte publikuar Dimitrije Tucoviq ” ..nuke iu deshte serbise ky gur i mullirit rrethe qafe ” ( gur i mullirit rrethe qafe ishin teritoret shqiptare dhe Kosova. ) ishte mobilizuar dhunshem nga autoritetet serbe dhe ishte derguar ne. vijen e pare te frontit.Plumbi e kishte kape ne xhepin e majte. te kemishes ushtarake ku edhe e mbante ditarin. mbi tmerret e soldateskes serbe mbi shqiptaret
  Ne serbi , egziston permendorja e tij ne qender te Beogradit, ne Terazije perball hotelit ” sllavija “, mu ne mes te rretherrotullimit por , nga shpejesia e autimjeteve dhe rezikut te aksidentimit te qytetareve nga veturat , asnji serb nuk mud ti vendos ketij serbi parimor dhe demokrat nji kurore me lule para permendores.Kyeshte denimi te cilin autoritetet serbe ia bene shkrimtarit dhe publicistit te vet pse e tregoi te vertetet
  Sot shteti serb udhehiqet nga nji grusht rrugaqesh te dengjeneruar , paseardhes te po aryre krimineleve dhe antishqiptareve te dikurshem qe pretendojne ti shiten Europes dhe botes si udheheqes europian por , ne fakt jane e njejta fundrrine dhe llym qe kishte dale ne siperfaqe ne fillim te sh.te 19-te

  Përgjigjiuni
  Pelqej(67) Nuk Pelqej(8)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...