Published On: 24 Gusht, 2016

Shkencëtarët zbulojnë Tokën e dytë, më e afërta me tonën (Foto/Video)

Një planet shkëmbor që mund të përmbajë alienë është zbuluar tani nga shkencëtarët.

Sipas tyre është aq afër se ne mund të udhëtojmë atje, shkruan The Independent.

 Bota e re është vetëm pak më e madhe se Toka dhe është vetëm 4 vite dritë larg. Ky yll është më i afërti nga gjithë sistemi ynë diellor.
 Është “Toka e dytë” më lehtësisht e studiueshme nga shkencëtarët. Dhe duket si një vend perfekt për të shërbyer si shtëpi për alienët.

Planeti, i njohur si Proxima B, është aq afër sa që brezat e ardhshëm të anijeve kozmike do të mund të udhëtojnë lirisht atje. Sipas The Independent edhe njerëzit e Tokës mund ta vizitojnë atë, transmeton oranews.

Shkencëtarët deri më tani po shpresojnë të jenë të aftë të eksplorojnë planetin më shumë dhe të përpiqen të gjejnë jetë atje.

4

6

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...