Published On: 8 Shkurt, 2016

Shkencëtarët, oktapodët janë alienë?!

  • Hulumtuesit që analizuan kodet e tyre gjenetike tw oktapodwve dhe gjetën se gjenet e tyre ishin aq të çuditshëm sa që duhet të jenë jashtëtokësor.

Në bazë të analizave që ata i bënë, oktapodët duket se kanë 33,000 gjene proteinë-kodues të identifikuara, që është më shumë se që gjenden në një njeri.

“Oktapodi duket se është krejtësisht ndryshe nga kafshët e tjera, madje edhe nga molusku, me tetë krahët e tij, trurin e tij të madh dhe aftësinë e tij për të zgjidhur lehtë problemet”, tha Dr. Clifton Ragsdale, një hulumtues nga Universiteti i Çikagos.

Shkencëtarët thonë se do të studiojnë edhe kafshët e tjera, në përpjekje për të gjetur shembuj të tjerë të kafshëve që mund të mos jenë nga Toka

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...