Published On: 7 Mars, 2016

Shkencëtarët një hap më afër zbulimit të identitetit të Banksyt

Londër, 7 mars – Hulumtuesit britanikë kanë përdorur kombinime matematikore, kriminalistikë dhe profilizim gjeografik për të mbështetur teorinë e zbardhjes së identitetit të artistit misterioz të rrugëve, Banksy.

Shkencëtarët e “Queen Maty University” kanë thënë se mostrat e veprave të Banksyt ku ato janë distribuuar, çojnë deri tek artisti Robin Gunningham. Për këtë hulumtim është përdorur sistemi i modeluar i quajtur “profilizimi gjeografik”, i cili identifikon lokacionet kyçe që lidhen me të dyshuarin, duke marrë për bazë “skenat e krimit”, transmeton “Koha Ditore”.

Në këtë rast “skenat e krimit” janë 140 vepra të përmbledhura të Banksyt të punuara në Londër dhe Bristol. Lokacionet e tyre kanë çuar drejt disa pikave, duke nisur nga një bar, hapësirë për lodra, adresa e banimit në Bristol dhe tri adresa të tjera në Londër. Të gjitha këto janë lidhur me Gunningham. Në vitin 2008 gazeta britanike “Daily Mail” e kishte quajtur Gunningham, Banksy. Temat politike të artit të rrugës të Banksyt e kanë bërë atë të famshëm në Britani të Madhe, pavarësisht se identiteti i tij i vërtetë asnjëherë nuk është konfirmuar.

Një prej projekteve të tij të vlerësuara më së shumti është ai i fundit “Dismaland”, që zuri vend në jugperëndim të Londrës.

Në anën tjetër profilizimi gjeografik është teknikë e cila përdoret në terren për kriminologji për të studiuar edhe mostrat e infeksioneve dhe sëmundjeve. Një hulumtim i publikuar në revistën “Journal of Spacial Science”, ka analizuar një seri të lokacioneve të veprave të Banksyt në Londër dhe Bristol.

“Analizat tona nënvizojnë lokacione që lidhen me një kandidat të spikatur, i cili e fsheh identitetin tij prapa emrit Banksy”, është shkruar në këtë hulumtim.

“Në përgjithësi këto rezultate mbështesin dyshimet e kaluara që lidhen me akte të vogla kriminale mund të ndihmojnë që të lokalizojnë bazat e terroristit para se të ndodhë ndonjë incident serioz. Po ashtu ofron shembuj fascinues të aplikimit të modelit komplet të problemeve të botës reale” shkruhet më të tej në hulumtim.

Një prej anëtarëve të ekipit të hulumtimit, Steve Le Comber, ka thënë se analizat duhet të jenë sakta.

“Do të befasohesha nëse nuk është (Gunningham), madje edhe pa analizat tona. Por është interesante se analizat ofrojnë mbështetje shtesë për këtë çështje”,ka thënë Comber.

E përditshmja britanike “BBC” po ashtu ka raportuar se ekipi legal i Banksyt ka kontaktuar stafin e Universitetit duke shprehur shqetësimet rreth mënyrës së si do të promovohej ky hulumtim.

Veprat e Banksyt të krijuara duke përdorur sprej, ngjyra dhe shabllone, kanë mbledhur me mijëra euro dhe supozohet se vepra të tij janë blerë nga Brad Pitt dhe Angelina Jolie.

“Kissing Coppers”, murali i famshëm në Brighton, ku shihen dy policë duke u puthur, është shitur për më shumë se 450 mijë euro. Pasi që lajmi për Banksyn u publikua në media, ish-agjenti i Baknskyt, Steve Lazarides, ka thënë për një gazetë amerikane se fotografia e cila po qarkullon në internet – e realizuar para katër vitesh në Xhamajka, ku shihet artisti i përkulur dhe afër ka një shishe me sprej –nuk i përket klientit të tij. Banksy njihet edhe si aktivist politik e regjisor filmi. Arti i tij i rrugës kombinohet nga epigrame kundër shtetit e humor të zi me grafite të krijuara në formë e teknika të veçanta.

Veprat e tij për politikën dhe jetën sociale, shihen nëpër rrugë, mure dhe ura të qyteteve në mbarë botën. Puna e Banksyt doli në pah që nga skena e nëntokës së Bristolit, e cila përfshiu bashkëpunime mes artistëve dhe muzikantëve. Vrojtuesit e kanë vërejtur se stili i tij është i afërt me atë të “Blek le Rat”, i cili nisi të punojë me shabllone në vitin 1981 në Paris. Banksy thotë se është inspiruar nga “3D”, artisti i grafiteve, i cili më pas u bë themelues i “Massive Attac”, grupit muzikor anglez. Ai nuk kishte fotografi apo riprodhime të grafiteve të rrugës, por drejtuesit e ankandeve të artit kanë mëtuar të shesin artin e tij të rrugës në lokacione të ndryshme dhe në këtë formë të drejtat do t’i kalonin njerëzve që i blejnë ato.

Filmi i parë i “Banksyt”, “Exit Through the Gift Shop” është konsideruar si “filmi i parë më i keqi për artin e rrugës”. Ky film pati premierën në vitin 2010 “Sundance Film Festival”. Ndërkohë që në janar të vitit 2011 ai u nominua nga “Academy Awards” në kategorinë e dokumentarit më të mirë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...