On 14 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Vjellja – ushqimi i prishur apo diçka tjetër?

Vjellja paraqet kontraksion të fuqishëm të lukthit nëpërmjet të cilit nga ezofagu dhe goja nxirret nga stomaku ushqimi i ngrënë. Zakonisht vjellja është simptomë apo […]

On 14 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Këshilla e mjekëve: Mos luani me shëndetin, hiqni letrën e aluminit nga kuzhina

Letra e aluminit gjen përdorim në kuzhinë, sidmos për ruajtjen dhe transportin e ushqimeve por që doktorët kanë pohuar se ajo shkakton probleme të rënda […]

On 13 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

A mund të shërohet pneumonia brenda pak orëve, në mënyrë natyrale? (Video)

Edhe pse fillojnë në mënyrë shumë të ‘pafajshme’, sëmundjet si pneumonia dhe gripi janë shumë serioze, saqë mund ta shkaktojnë edhe vdekjen.  Këshilla e mjekësisë […]

On 13 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Sa duhet ta keni shtypjen e gjakut, në bazë të moshës që keni? (Foto)

Shumica e njerëzve përballen me shtypjen e lartë të gjakut si pasojë e stresit dhe faktorëve tjerë, e gjithashtu kjo sëmundje është shumë e shpeshtë […]

On 13 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

12 ushqime që përmirësojnë jetën seksuale

Konsumi i disa ushqimeve që përmbajnë enzima rrisin qarkullimin dhe stimulimin e hormoneve, duke premtuar për një marrëdhënie të mirë seksuale. Ja cilat janë afrodiziakët […]

On 12 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Si të shpëtoni nga dhimbja e tmerrshme e kokës, pasi keni pirë disa gota verë

Ka një arsye përse në mëngjes nuk ndiheni mirë. Për çdo ekspert, zgjidhja ndaj dhimbjes së kokës pas një natë të çmendur, është të pish […]

On 12 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

S’po mund të bëni fëmijë? Bëjeni këtë disa herë në ditë

Seksi i rregullt gjatë tërë muajit, jo vetëm gjatë ditëve pjellore, rrit shanset për fekondim, theksojnë hulumtimet e bëra. “Këshilla më e zakonshme e gjinekologëve […]

On 12 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Shëndeti i gjyshes përmirësohet kur ajo kujdeset për nipërit dhe mbesat

Kur bëheni gjyshe, nuk ka gjëra tjera më të mira sesa kalimi i kohës me nipërit dhe mbesat. Dhe, sipas hulumtimeve, kujdesi për nipërit dhe […]

On 10 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Mëso nëse je ose jo i fuqishëm mendërisht

Të zhvillosh fuqinë mendore do të thotë të fuqizosh vendosmerinë për të realizuar synimet në jetë dhe aftësinë për të arritur qëllimet e mira. Fuqia […]

On 10 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Lindi fëmijën për 3 minuta dhe nuk ndjeu asnjë dhimbje

“Unë nuk ndjeva asnjë dhimbje!” Këto janë fjalët që ka thënë 30-vjeçarja, pasi ka lindur djalin e saj brenda tre minutave. Kat Smith nga Gloucester […]

On 9 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Mrekullitë që bën kastraveci

Trangulli ose kastraveci është bimë barishtore njëvjeçare, me gjethe të mëdha dhe lule të verdha. Fruti cilindrik dhe me ngjyrë të gjelbër dhe të verdhë. […]

On 8 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Flini dhe zgjoheni vonë? Kjo zbulon diçka për ju…

Nëse ju zë gjumi vonë, do të thotë se jeni inteligjentë. Ky është përfundimi i një studimi mbi aftësinë krijuese të mendjes, që zbuloi se […]

On 6 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

3 ditë pa bukë për të ‘ristartuar’ trupin

Shkollat kryesore të nutricionistëve kanë kritikuar si të pashëndetëshme dietat që këshillojnë ndalimin e ushqimit për orë, e në raste edhe për disa ditë, por […]

On 6 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Aspirina mund t’iu shpëtojë jetën

Një studim i fundit ka zbuluar se të moshuarit që marrin një dozë të ulët të aspirinës do mund të ulin në mënyrë drastike rrezikun […]

On 5 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Klinika Amerikane mirëpret ekspertin Kroat të Gjëndres Tiroide Dr. Renato Janushiq

Për herë të parë në Kosovë më 9 dhjetor për konsulta në Kliniken Amerikane do të jetë prezent eksperti për operime të Gjëndres Tiroide përmes […]

On 4 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

A është më mirë të pimë ujë të ftohtë apo të ngrohtë! Përgjigjja është…

A është me rëndësi se a e pimë ujin të ngrohtë apo të ftohtë? Mjekësia tradicionale si p.sh. ajo Ayurvede thekson rëndësinë e temperaturës së […]

On 4 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Studimi i ri: Përdoruesit e marihuanës kanë presion të ulët gjaku në tru

Përdoruesit e marihuanës kanë rrjedhje anormale të gjakut në tru. Pothuajse në të gjitha pjesët e këtij organi, përfshirë edhe zonën e sklerozës, gjaku rrjedh […]

On 4 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

‘Njerëzit e natës’ janë më inteligjentë

Flini dhe zgjoheni vonë? Shkenca sapo zbuloi diçka të mrekullueshme për ju. Ka një cilësi të rrallë tek ‘njerëzit e natës’. Nëse ju zë gjumi […]

On 4 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Këto simptoma do të tregojnë a jeni shtatzënë SHUMË më herët se të kaloni menstruacionin e parë

Shikoni disa nga simptomat të cilat ju shfaqen në periudhën më të hershme. Nuk jeni të detyruara të prisni që t’ju vonohen menstruacionet, ekzistojnë edhe […]

On 4 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Shkencëtarët zbuluan se manaferra australiane shëron kancerin brenda 48 orësh

Një manaferrë australiane dhe që gjindet vetëm në veriun e largët të vendit, është duke treguar sukses të pabesueshëm në shërimin e shumë llojeve të […]

Faqja 6 nga 6« E Para...456

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>