On 9 Prill, 2017 With 0 Komente

Shijojini, por me kujdes: Pemët që përmbajnë më së shumti sheqer

Me siguri nuk keni imagjinuar se sa sheqer fusni në organizëm derisa hani pemë. Frutat janë një grup ushqimor që mund t’i bëjë konfuzë ata […]

On 9 Prill, 2017 With 0 Komente

Vuani nga tensioni i gjakut? Ja ushqimet që duhet të konsumoni

Tensioni i lartë, i njohur dhe si hipertensioni, renditet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si një nga faktorët më të rrezikshëm për sëmundjet. Por ekspertët […]

On 9 Prill, 2017 With 0 Komente

Çfarë ndodh nëse pini ujë të vakët në mëngjes?

Shumë ekspertë të shëndetit dhe lëkurës bien dakord se konsumimi i ujit është i rëndësishëm për të mbajtur trupin të pastër nga toksinat dhe për […]

On 9 Prill, 2017 With 0 Komente

Rritet për 100 për qind numri i të prekurve me kancer në Kosovë

Vetëm në tremujorin e parë të këtij viti u shënuan rreth 400 raste të reja. 378 raste të reja të diagnostikuara me kancer janë shënuar […]

On 9 Prill, 2017 With 0 Komente

Vendet më të papastra dhe më të rrezikshme në shtëpinë tuaj

Edhe pse të gjithë mundohemi që shtëpinë ta mbajmë të pastër, ekzistojnë disa vende të cilat janë të stërmbushura me baktere të cilat mund të […]

On 9 Prill, 2017 With 0 Komente

LIMON-DIETA që deri sot nuk e keni provuar! Dobësohuni 10 kilogramë për dy javë

Dieta bizare me limon nga ju nuk kërkon kurrfarë ndryshimesh drastike jetësore dhe e gjitha që duhet të bëni është që çdo ditë në lukth […]

On 9 Prill, 2017 With 0 Komente

Për tre muaj 378 kosovarë janë diagnostikuar me kancer

Për tre muajt e parë të këtij viti rreth 378 kosovarë janë diagnostikuar me kancer në klinikën e Onkologjisë e cila vepron në kuadër të […]

On 9 Prill, 2017 With 0 Komente

Shokohen shkencëtarët: Limonada me kurkumë shëron depresionin më mirë se ilaçet

Kurkuma ofron veti të shumta pozitive për shëndetin dhe organizmin. E pasur me përbërës natyralë që ndikojnë kundër inflamacioneve, ngadalë- sojnë edhe rritjen e qelizave […]

On 9 Prill, 2017 With 0 Komente

Alarm botëror: Mikrobi që ushqehet me mish njeriu, po përhapet me shpejtësi

Një mikrob që ushqehet me mishin e gjallë të njeriut, i shfaqur fillimisht në territoret e kontrolluara nga ISIS, po përhapet tashmë nëpër gjithë Lindjen […]

On 9 Prill, 2017 With 0 Komente

Çaji i zi parandalon disa sëmundje

Në ditët e sotme çaji i zi përbën një ndër preferencat kryesore të njerëzve, kjo si rezultat i përfitimeve shëndetësore që ai sjell. Sa më […]

On 8 Prill, 2017 With 0 Komente

Kura natyrale për tensionin e lartë

Tensioni i lartë, i njohur dhe si hipertensioni, renditet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si një nga faktorët më të rrezikshëm për sëmundjet. Por ekspertët […]

On 7 Prill, 2017 With 0 Komente

Si po abortojnë vajzat e reja me pilula. Mjekësia në alarm: Shiten pa kontroll

Aborti nëpërmjet pilulave pa asnjë konsultë me mjekun obstetër-gjinekolog po njeh rritje. Fenomeni po ndodh kryesisht tek vajzat e reja në rastet e shtatzënisë se […]

On 7 Prill, 2017 With 0 Komente

6, 5 milionë euro janë harxhuar nga qytetarët për ilaçe kundër depresionit

Ilaçet për sistemin nervor në Maqedoni bëjnë pjesë në grupin e tretë të barërave të cilat harxhohen më shumë. Vetëm gjatë vitit të kaluar janë […]

On 6 Prill, 2017 With 0 Komente

A mund ta mbajmë telefonin mobil në xhepa?

Telefonat po u jepen foshnjave, disa e mbajnë të varur në gjoks ndërsa meshkujt në xhepin e pasmë të pantallonave. Nëse keni ende dyshime në […]

On 6 Prill, 2017 With 0 Komente

Pemët dhe perimet e freskëta nuk janë gjithmonë më të shëndetshme se të ngrirat

Sipas rezultateve të studimit të ri, të publikuara muajin e kaluar në revistën Journal of Food Composition and Analysis, pemët dhe perimet e ngrira në […]

On 6 Prill, 2017 With 0 Komente

Kurrë mos pini ujë pas ushqimit djegës, por qumësht (Video)

Në videon e plasuar më poshtë, shpjegohet ndjenja djegëse, e cila shkaktohet nga materia e quajtur kapsaisin, që zakonisht gjendet në speca. Po që se […]

On 6 Prill, 2017 With 0 Komente

Bëjeni këtë veprim me një qiri, rezultati do t’ju befasojë (VIDEO)

Të gjithë e dimë se vijat mes pllakave kohë pas kohe pavarësisht se sa i pastrojmë, marrin ngjyrë gri nga lagështira dhe papastërtitë e ndryshme. […]

On 6 Prill, 2017 With 0 Komente

SHOKUESE/ E konsumoni këtë lloj djathi? Pasi të shikoni këtë video nuk do ta hani kurrë (Video)

Me siguri edhe ju e keni përdorur të paktën një herë këtë lloj djathi për të bërë tostin apo sanduicin. Por nga sot e tutje, […]

On 6 Prill, 2017 With 0 Komente

I lani rrobat në 30 gradë, ja çka rrezikoni

Makina e larjes së rrobave në temperatura të ulëta lejon zhvillimin dhe bartjen e bakterieve nga rrobat e zakonshme me peshqirët e kuzhinës, të cilët […]

On 6 Prill, 2017 With 0 Komente

Qumështi i gjirit, një mister çudibërës

Për studiuesit mbetet ende mister fakti se përse ky ushqim kaq natyral ka veti çudibërëse, duke ndikuar drejtpërdrejtë në shëndetin, inteligjencën, aftësitë njohëse të fëmijëve. […]

Faqja 6 nga 6« E Para...456

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>