On 22 Tetor, 2017 With 0 Komente

Ja ç’ndodh nëse vazhdoni të lani flokët përditë

Të lani flokët përditë nuk është shenjë kujdesi përkundrazi, folikulat e flokëve prodhojnë një lëndë natyrale të quajtur sebum i cili mbron flokët  prej agjentëve […]

On 22 Tetor, 2017 With 0 Komente

Kemi vepruar gabim! Kurrë mos ia lironi vendin një të moshuari në autobus

Të gjithëve neve na ka ndodhur të paktën njëherë që të ngrihemi nga ulëset e një autobusi për t’ja liruar vendin një të moshuari/e, e krejt kjo në […]

On 22 Tetor, 2017 With 0 Komente

Çfarë ndodh me përmasat e vaginës nëse nuk bëni seks për një kohë të pacaktuar

Në jetë, ka disa të vërteta universale që i qëndrojnë testit të kohës: Edhe pse mund të keni dëgjuar se të pasurit më pak marrëdhënie […]

On 22 Tetor, 2017 With 0 Komente

2 banane në ditë, ja mrekullitë që do i ndodhin trupit tuaj

Bananet janë konsideruar si një ushqim i plotë, por që ne e nënçmojmë shpesh. Megjithatë, ky frut ekzotik është thjesht shumë ushqyes. Ajo është e […]

On 22 Tetor, 2017 With 0 Komente

Si i kalojnë të vdekurit minutat e parë pas vdekjes: Të dhëna të reja të cilat do t’ju bëjnë të shtangeni!

Dëshmia që jeta pas vdekjes ekziston? Zbulim i shkencëtarëve – njerëzit e dinë që kanë vdekur. Njerëzve gjithmonë u ka interesuar se çfarë ndodh pas […]

On 21 Tetor, 2017 With 0 Komente

290 raste të reja me kancer të gjirit janë shënuar vetëm në 6-mujorin e parë të këtij viti

290 raste të reja me kancer të gjirit janë shënuar këtë vit në Kosovë gjatë gjashtë mujorit të parë të këtij viti. Ky numër paraqet […]

On 21 Tetor, 2017 With 0 Komente

Çokollata jua rritë disponimin, e përmirëson shëndetin e zemrës dhe sjell shumë përfitime tjera shëndetësore

Studimet shkencore tregojnë se çokollata, përveç që ka shije të mirë, është gjithashtu tejet e shëndetshme. Është e rëndësishme të konsumoni çokollatë të zezë me […]

On 20 Tetor, 2017 With 0 Komente

Mos i injoroni! Ja shenjat që jep trupi 1 muaj para atakut në zemër

Të parandalosh është më mirë se të kurosh. Ky rregull i thjeshtë vlen për çdo sëmundje. Më poshtë do të gjeni disa nga simptomat që […]

On 20 Tetor, 2017 With 0 Komente

Fillon shërbimi i Rezonancës Magnetike të gjirit

Për herë të parë në Prishtinë, fillon shërbimi i Rezonancës Magnetike të gjirit. Sot në QKUK do të bëhet funksionalizimi i Departamentit të Diagnostikës së […]

On 18 Tetor, 2017 With 0 Komente

Gabimi që bëjnë femrat me testin e shtatzënisë, çfarë do të thotë kur vija e dytë është e zbehtë

Një test shtatzënie mund t’iu dhurojë femrave dy nga ndjesitë më të forta që mund të përjetojnë ndonjëherë. Lajmin e një shtatzënie shumë të dëshiruar, […]

On 18 Tetor, 2017 With 0 Komente

Alarmi/ Rreth 120 produkte ushqimore shqiptare shkaktojnë kancer

Nëse konsumoni produkte shqiptare si gjalpi, qumështi, fasulet, vaji, uji, frutat e thata, vera, të prodhuara që nga fushat e Korçës e deri në lartësitë […]

On 17 Tetor, 2017 With 0 Komente

Regjistrohen 11 raste të reja nga fruthi, tre persona në gjendje të rëndë

Në Klinikën Infektive 68 raste të prekura nga fruthi Që nga qershori në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës janë paraqitur mbi 150 […]

On 17 Tetor, 2017 With 0 Komente

Shkencëtarët kanë një këshillë për ata që punojnë tepër

A jepni 100 për qind nga vetvetja dhe qëndroni më tepër në punë, dhe këtë nuk e vëren askush? Ndoshta do të duhej të ndaloni […]

On 16 Tetor, 2017 With 0 Komente

Kërpudhat ndihmojnë në tejkalimin e depresionit

Përbërësi aktiv në kërpudhat magjike, psilocybin, mund të ketë një efekt në tru që u ndihmon pacientëve të kapërcejnë depresionin, tregojnë shkencëtarët. Shumë nga pjesëmarrësit […]

On 16 Tetor, 2017 With 0 Komente

Vazhdon përhapja e fruthit, sëmundja e prek edhe një mjek të QKUK-së

Për 16 vjet me radhë, në Kosovë deri në muajin tetor të këtij viti nuk ishte shënuar asnjë rast vdekjeje nga fruthi. Viktima e parë […]

On 16 Tetor, 2017 With 0 Komente

7 organet pa të cilat mund të jetojmë në mënyrën krejtësisht normale

Pa disa organe mund të vazhdojmë të jetojmë, mirëpo si zëvendësim i tyre na janë të domosdoshme disa aparate në mënyrë që të vazhdojmë të […]

On 16 Tetor, 2017 With 0 Komente

A e dini çfarë ndodh nëse pini gjashtë kafe në ditë?

Të pini gjashtë filxhanë kafe në ditë ulë rrezikun e zhvillimit të sklerozës së shumëfishtë, sugjeron një hulumtim. Një studim i 7,000 njerëzve gjeti se […]

On 15 Tetor, 2017 With 0 Komente

Tronditëse, 10 mijë shqiptarë kanë vdekur nga sëmundjet e zemrës brenda një viti

51,7 % e vdekjeve të shqiptarëve vijnë nga sëmundjet e zemrës. Të dhënat tronditëse raportohen nga Instituti i Statistikave. Vetëm vitin e kaluar kanë humbur […]

On 15 Tetor, 2017 With 0 Komente

Mungesa e luajtjes jashtë lidhet me shkurtpamësinë e fëmijëve

Koha të cilën fëmijët e kalojnë jashtë mund të jetë e lidhur me rrezikun e reduktuar të të qenit shkurtpamës, sugjeron një hulumtim. Një analizë […]

On 15 Tetor, 2017 With 0 Komente

Shtatzëni të shëndetshme me lakër të kuqe

Gjatë shtatzënisë është e rëndësishme që të mbani një dietë me ushqime të kuqe dhe blu. Ato janë të pasura në antocianina, kanë një rol […]

Faqja 2 nga 6123...E Fundit »

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...