Djathi mund t’ju shkaktojë varësi

On 20 Shtator, 2017 With 0 Komente

Djathi përmban një substancë kimike që ndodhet edhe në drogat adiktive, kanë zbuluar shkencëtarët. Ekipi që qëndron prapa këtij studimi, po ashtu ka shpjeguar se […]

Ushqimet që nuk duhet t’i kombinoni asnjëherë

On 20 Shtator, 2017 With 0 Komente

Të konsumosh fruta dhe perime në bazë ditore është shumë e rëndësishme për shëndetin e përgjithshëm. Por megjithatë janë disa kombinime që nuk duhet të […]

Tumori në fshikëzën e urinës – prognoza, diagnoza dhe trajtimi

On 20 Shtator, 2017 With 0 Komente

Përsa i përket shfaqjes së tumoreve në fshikëzën e urinës, ato gjenden në 2-3 vendet e para në varësi të pranisë së tyre. Gjithashtu, kjo […]

Gjakderdhja në tru është sëmundje që mund të parandalohet dhe të shërohet

On 20 Shtator, 2017 With 0 Komente

“Dr. Fatmir Mexhiti, specialist neurolog” Gjakderdhja në tru ( Hemoragjia) është sëmundje që mund të parandalohet dhe të shërohet. Pacientët të cilët kanë përjetuar gjakderdhje […]

Ngrënia e tepërt është shumë më e rrezikshme se sa mendoni

On 20 Shtator, 2017 With 0 Komente

Hulumtues nga Universiteti Lafboro kanë konkluduar se ngrënia e tepërt brenda vetëm një dite rrit rrezikun nga zhvillimi i diabetit tip 2. Kur hamë, vjen […]

On 19 Shtator, 2017 With 0 Komente

Bill Gates beson se një sëmundje ngjitëse mund t’i vret rreth 30 milionë njerëz gjatë dekadës së ardhshme – sa të brengosur duhet të jeni?

Me tërë këto fatkeqësi natyrore të cilat janë duke e pushtuar botën, dhe në anën tjetër kërcënimet për luftë me bomba nukleare, tani është bërë […]

On 17 Shtator, 2017 With 0 Komente

Enët plastike i rrezikojnë veshkat

Nga ato mund të konsumoni diçka të ftohtë, por kur bëhet fjalë për ushqim të ngrohtë, lirisht harrojeni këtë shprehi. Pa marrë parasysh se a […]

On 17 Shtator, 2017 With 0 Komente

Gabim i madh i shkencëtarëve: Njerëzit nuk i kanë 6, por madje 27 emocione

Njerëzit janë të aftë të ndiejnë shumë më tepër lloje të ndryshme emocionesh sesa kemi menduar. Shkencëtarët një kohë të gjatë kanë theksuar që, pos […]

On 17 Shtator, 2017 With 0 Komente

Pija magjike e njeriut që ka jetuar 122 vite

Thoma Parr, një fermer i vjetër anglez e ka pirë këtë pije dhe ka jetuar për 152 vjet rresht. Bëhet fjalë për hirrën, të cilën […]

On 17 Shtator, 2017 With 0 Komente

Këto 8 ushqime, po ua shkaktojnë kancerin

Kanceri është një grup kompleks i sëmundjeve shkaktarët e të cilit janë të shumtë. Shkaqet e njohura të kancerit përfshijnë gjenetikën, faktorë e jetesës si […]

On 17 Shtator, 2017 With 0 Komente

Ja gjërat e frikshme që na ndodhin kur flemë gjumë, por nuk e dimë

Të gjithë duam një gjumë të rehatshëm për të rikuperuar energji për të nesërmen. Por është e vështirë të gjesh dike që nuk ka përjetuar […]

On 17 Shtator, 2017 With 0 Komente

Zbulimi tronditës shkencor/ Mungesa e gjumit e detyron trurin të hajë vetveten…

Qelizat gliale janë kujdestaret e trurit tuaj. Ato janë përgjegjëset e para në rastin e dëmtimit të trurit, dhe – pasi kanë kolonizuar çdo qoshe […]

On 17 Shtator, 2017 With 0 Komente

4 zakonet e këqija që dëmtojnë dhe plakin çdo ditë trurin

Truri është një nga organet më të rëndësishme në trupin tuaj. Siç e dimë të gjithë, zakonet tona jetesës ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm. Për […]

On 16 Shtator, 2017 With 0 Komente

Rriten rastet me kancer të gjirit

Për tetë muaj 209 raste të reja me kancer të gjirit. Sëmundja e kancerit të gjirit në Kosovë këtë vit ka shënuar një rritje të […]

On 16 Shtator, 2017 With 0 Komente

Arsyet pse shkaktohen gazrat e tepërta

Vështirësia që organizmi manifeston në shpërbërjen e një sërë ushqimesh, si dhe gëlltitja e ajrit janë ndër faktorët më të shpeshtë që çojnë në formimin […]

On 16 Shtator, 2017 With 0 Komente

Shtohet numri i të sëmurëve psikikë në Kosovë

Po të mos ndihmohej nga disa kalimtarë, A.A nga Podujeva as nuk mund ta imagjinoj se si do të shpëtonte nga duart e një të […]

On 15 Shtator, 2017 With 0 Komente

Në rast të sulmit në zemër keni vetëm 10 sekonda kohë për të shpëtuar! Ja çfarë duhet të bëni

Në këtë artikull do t’ju sugjerojmë disa këshilla të dobishme të cilat potencialisht mund t’ua shpëtojnë jetën në rast se përballeni me sulm në zemër. […]

On 14 Shtator, 2017 With 0 Komente

Kujdes nga ilaçet anti-depresive, ja çfarë ju shkaktojnë

Konsumimi i ilaçeve anti-depresive mund të rrisë rrezikun për vdekje të hershme, është thënë në një studim të ri. Sipas ekspertëve personat depresiv, të cilët […]

On 12 Shtator, 2017 With 0 Komente

Pasi i vdes djali, ky baba shkruan 10 porosi për të gjithë prindërit

Thonë se dashuria e vërtetë njihet atëherë kur sheh për herë të parë fëmijën e porsalindur, pikërisht atëherë thua me bindje se nuk do mund […]

On 10 Shtator, 2017 With 0 Komente

Prindër, mos pini asesi duhan para fëmijëve, ja çfarë i’u shkaktoni

Hulumtimi i cili promovon fushatën kundër pirjes së duhanit në automobila dhe shtëpi konstatoi se pirja pasive e duhanit shkakton trashje të mureve të enëve […]

Faqja 1 nga 6123...E Fundit »

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...