Shkencëtarët humbin kontaktet me sondën e dërguar në Mars

On 20 Tetor, 2016 With 0 Komente

Shkencëtarët vazhdojnë të jenë të pasigurtë nëse sonda Schiaperelli ka ateruar sigurtë në planetin Mars, apo është shkatërruar. Agjencia evropiane e Hapësirës ka thënë se […]

Universi i doli shkencës 10 herë më i madh se sa e mendonte, ka dhjetëfishin e galaksive

On 16 Tetor, 2016 With 0 Komente

Një njoftim befasues vjen nga shkenca, dek se deri më tash ishte gabuar, duke dëshmuar se universi ishte për nja dhjetë herë më i vogël, […]

Ja çfarë do të ndodh sot dhe nesër në qiell

On 7 Tetor, 2016 With 0 Komente

Shiu meteorik ‘Draconid’, që nganjëherë referohet si ‘Giacobinids’, është një nga dy shirat meteorik që shfaqen në qiell gjatë tetorit çdo vit. Kjo ngjarje pritet […]

Tre më të pasurit e botës do të kërkojnë alienët

On 23 Shtator, 2016 With 0 Komente

Tre njerëzit më të pasur dhe më inteligjentë të botës po shpresojnë të bëhen të parët që do të gjejnë jetë jashtëtokësore në një planet […]

NASA thotë se të hënën do të bëjë “një lajmërim befasues”

On 21 Shtator, 2016 With 0 Komente

NASA do të mbajë një konferencë shtypi të hënën e ardhshme, për të paraqitur gjetjet e reja për një “aktivitet befasues në satelitin Europa” – […]

On 13 Shtator, 2016 With 0 Komente

Ciklet e hënës shkaktar të tërmeteve të mëdha?

Graviteti. Mund ta njihni si një forcë që shpjegon atë se si të gjitha materiet erdhën në jetë. Mund ta njihni si një gjë që […]

On 26 Gusht, 2016 With 0 Komente

Zbulohet planet i ri në afërsi të Diellit

Shkencëtarët janë afër zbulimit të jetës jashtë tokës. Ekipi ndërkombëtar prej 31 shkencëtarëve ka bërë një zbulim të pabesueshëm. Ata kanë gjetur planet i cili […]

On 24 Gusht, 2016 With 0 Komente

Shkencëtarët zbulojnë Tokën e dytë, më e afërta me tonën (Foto/Video)

Një planet shkëmbor që mund të përmbajë alienë është zbuluar tani nga shkencëtarët. Sipas tyre është aq afër se ne mund të udhëtojmë atje, shkruan […]

On 22 Gusht, 2016 With 0 Komente

Kjo këshillë e Stephen Hawking mund t’ua ndryshoj krejtësisht jetën brenda minute

Stephen Hawking, fizikan i famshëm, ka jap një ligjëratë rreth vrimave të zeza në Royal Institution, Londër, për të festuar datëlindjen e tij të 74’të. […]

On 22 Gusht, 2016 With 0 Komente

Nga epidemia “Zombi” te sundimi i robotëve: 10 teoritë e shkencës se si mund të vijë fundi i botës (Foto)

Çdo gjë që është krijuar ka edhe fundin e saj. Kjo, për fat të keq, vlen edhe për planetin tonë, Tokën. Ekzistojnë shumë teori dhe […]

On 13 Gusht, 2016 With 0 Komente

Zbulohet “binjaku” i Tokës, planeti me kushte për jetë

Astrofizikanët nga Observatori Jugor Evropian (ESO), deri në fund të gushtit do të japin detajet për një eksoplanet të ri, një “binjak” të Tokës, në […]

On 11 Gusht, 2016 With 0 Komente

Sonda e NASA-s sjell disa foto që mund të rrëzojnë tezat mbi Marsin

Marsi është i njohur për ngjyrën e tij të kuqërremtë, ndaj edhe quhet “Planeti i Kuq”. Por fotot e fundit të shkrepura nga Mars Reconnaissance […]

On 19 Prill, 2016 With 0 Komente

Video: NASA ndërpret transmetimin teksa po kalonte një UFO?

NASA është akuzuar vazhdimisht se po mban fshehur ekzistencën e alienëve. Për entuziastët e teorive konspirative, kjo video është ilustrimi më i mirë. Sipas tyre, […]

On 12 Shkurt, 2016 With 0 Komente

Shkencëtari shqiptar shpjegon zbulimin e shekullit (Video)

Teoria e 100 viteve më parë e Albert Ajnshtajnit për valët gravitacionale , u vërtetua nga shkencëtarët , duke konfirmuar edhe njëherë gjenialitetin e fizikantit. […]

On 6 Janar, 2016 With 0 Komente

Vrima e Zezë çliron gaz (FOTO)

Astronomët e NASA-s kanë kapur me rreze X çlirimin masiv të gazit nga një Vrimë e Zezë e ndodhur në zemër të një galaksie “të […]

On 26 Dhjetor, 2015 With 0 Komente

Asteroidi gjigant i afrohet Tokës

Një asteroid gjigant do t’i afrohet tokës natën e Krishtlindjeve. Guri i madh është fotografuar nga Nasa, ai nuk është i panjohur për planetin tonë, […]

On 22 Dhjetor, 2015 With 0 Komente

Kometat Centaures me përmasa gjigante mund të kërcënojnë Tokën

Kometa me përmasa gjigante mund të paraqesin rrezik për jetën në planetin Tokë duke u nisur nga asteroidet më të afërt që tashmë po monitorohen […]

On 18 Dhjetor, 2015 With 0 Komente

Kushtet që duhet të plotësojë një aplikant për astronaut

NASA ka hapur aplikimet për astronautë në misionet e ardhshme, ndërsa fluksi i personave që do të kandidojnë, pritet të jetë i madh. Përkundër miteve, […]

On 16 Dhjetor, 2015 With 0 Komente

Ky ishte parashikimi i baba Vangës

Qysh në vitin 1996 një profete e verbër nga Bullgaria parashikoi se paramilitarët terroristë islamikë në vitin 2016 do ta rrëzojnë përtokë Evropën. Lokja Vanga kishte […]

On 15 Dhjetor, 2015 With 0 Komente

NASA: Në Diell është hapur një vrimë sa 50 planete si yni

NASA thotë se në Diell është hapur një vrimë me përmasa sa 50 planete si yni. Space.com raporton se imazhet janë marrë nga observatori i […]

Faqja 1 nga 6123...E Fundit »

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...