Studimi i ri/ Planetet u formuan nga topa gjigant balte

On 17 Korrik, 2017 With 0 Komente

Një studim i ri mund të shkundë kuptimin tonë se si janë formuar Toka dhe planetet e tjera të sistemit tonë diellor. Teksa shkencëtarët kanë […]

Zbulohet edhe një planet i ri ku mund të ketë jetë

On 20 Prill, 2017 With 0 Komente

Shkencëtarët zbuluan një planet të ri, i cili hyn në mesin e trupave të vegjël kozmikë në të cilin mund të zhvillohen forma të jetës, […]

NASA me video live nga hapësira (LiveStream)

On 18 Prill, 2017 With 0 Komente

Stacioni ndërkombëtar i Hapësirës (NASA) është duke transmetuar direkt pamje nga hapësira, 240 milje mbi planetin tokë. Në këtë stacion janë austronautë të NASA-s, nga […]

NASA konfirmon zbulimin, tronditës pozitiv: Enkeleja – hënat e Saturnit mund të mbajë jetë

On 13 Prill, 2017 With 0 Komente

Mund të duket si një djerrinë e ngrirë, por nën sipërfaqen shkretë e hënës së Saturnit. Enceladus, jeta mund të ketë lulëzuar në detet e […]

Urime ditën e pranverës-ekuinoksin pranveror, ditën me shumë rëndësi kozmologjike dhe shpirtërore!

On 20 Mars, 2017 With 0 Komente

Jahja Kokaj Dielli nga sot duke lëvizë në ekliptikë tejkalon ekuatorin qiellorë duke u ngritë në pjesën e lartë të hemisferës së tij. Nga kjo […]

On 10 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Shkencëtarët paralajmërojnë masa urgjente: Skenarët e apokalipsit që kërcënojnë njerëzimin (Foto)

Ekspertët parashikojnë se së shpejti mund të ndodhë një katastrofë që do të shlyente njerëzimin nga faqja e dheut. Ata konsiderojnë se rreziqet më të […]

On 3 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Dielli do të shuhet së shpejti, ja kush po e than energjinë e tij

Shkencëtarët janë të shqetësuar për një anije kozmike aliene e cila duket në videon e filmuar nga NASA duke u ushqyer me energji diellore. Një […]

On 15 Nëntor, 2016 With 0 Komente

Matje të superhënës-fenomenit të përsëritur pas 68 vitesh

Matjet fotometrike, spektroskolike që kryen bashkëpunëtorët e mi, studentët e astronomisë disa ditë me radhë, kuantifikuan ndryshimin e intensitetit të dritës, ndryshimin e madhësisë së […]

On 26 Tetor, 2016 With 0 Komente

NASA jep një tjetër lajm alarmant: Pas 15 vitesh Toka do të ngrijë

Vetëm një ditë pas lajmit bombastik se këtë vit Toka do të prekët për 15 ditë nga një terr I plotë, një tjetër lajm i […]

On 25 Tetor, 2016 With 0 Komente

NASA konfirmon: Toka në nëntor do jetë 15 ditë në errësirë totale

Këto muaj ka pasur shumë raporte në lidhje me Tokën dhe ndryshimet e saj kohët e fundit dhe jo gjithcka është konfirmuar. Megjithatë, këtë herë […]

On 20 Tetor, 2016 With 0 Komente

Shkencëtarët humbin kontaktet me sondën e dërguar në Mars

Shkencëtarët vazhdojnë të jenë të pasigurtë nëse sonda Schiaperelli ka ateruar sigurtë në planetin Mars, apo është shkatërruar. Agjencia evropiane e Hapësirës ka thënë se […]

On 16 Tetor, 2016 With 0 Komente

Universi i doli shkencës 10 herë më i madh se sa e mendonte, ka dhjetëfishin e galaksive

Një njoftim befasues vjen nga shkenca, dek se deri më tash ishte gabuar, duke dëshmuar se universi ishte për nja dhjetë herë më i vogël, […]

On 7 Tetor, 2016 With 0 Komente

Ja çfarë do të ndodh sot dhe nesër në qiell

Shiu meteorik ‘Draconid’, që nganjëherë referohet si ‘Giacobinids’, është një nga dy shirat meteorik që shfaqen në qiell gjatë tetorit çdo vit. Kjo ngjarje pritet […]

On 23 Shtator, 2016 With 0 Komente

Tre më të pasurit e botës do të kërkojnë alienët

Tre njerëzit më të pasur dhe më inteligjentë të botës po shpresojnë të bëhen të parët që do të gjejnë jetë jashtëtokësore në një planet […]

On 21 Shtator, 2016 With 0 Komente

NASA thotë se të hënën do të bëjë “një lajmërim befasues”

NASA do të mbajë një konferencë shtypi të hënën e ardhshme, për të paraqitur gjetjet e reja për një “aktivitet befasues në satelitin Europa” – […]

On 13 Shtator, 2016 With 0 Komente

Ciklet e hënës shkaktar të tërmeteve të mëdha?

Graviteti. Mund ta njihni si një forcë që shpjegon atë se si të gjitha materiet erdhën në jetë. Mund ta njihni si një gjë që […]

On 26 Gusht, 2016 With 0 Komente

Zbulohet planet i ri në afërsi të Diellit

Shkencëtarët janë afër zbulimit të jetës jashtë tokës. Ekipi ndërkombëtar prej 31 shkencëtarëve ka bërë një zbulim të pabesueshëm. Ata kanë gjetur planet i cili […]

On 24 Gusht, 2016 With 0 Komente

Shkencëtarët zbulojnë Tokën e dytë, më e afërta me tonën (Foto/Video)

Një planet shkëmbor që mund të përmbajë alienë është zbuluar tani nga shkencëtarët. Sipas tyre është aq afër se ne mund të udhëtojmë atje, shkruan […]

On 22 Gusht, 2016 With 0 Komente

Kjo këshillë e Stephen Hawking mund t’ua ndryshoj krejtësisht jetën brenda minute

Stephen Hawking, fizikan i famshëm, ka jap një ligjëratë rreth vrimave të zeza në Royal Institution, Londër, për të festuar datëlindjen e tij të 74’të. […]

Faqja 1 nga 6123...E Fundit »

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...