Published On: 10 Janar, 2016

Shkas!

Shkruan: Agim Curri

Të nderuar Juve që e doni bashkimin tonë kombëtar; Juve që e doni Shqipërinë etnike; sot jam krenar që pas shumë vitesh pune të palodhshme dhe intensive së bashku me disa veprimtarë, si në Kosovë, ashtu edhe në Mërgatë; kemi arritur që më në fund ta qesim në dritë Organizatën Balli Kombëtar Demokrat (emër ky e përmendur së pari nga i madhi Mit’hat Frashëri me 1943) dhe ta regjistrojmë në institucionin tonë shtetëror – në KQZ. Gëzohem kur shoh së kjo Organizatë politike do të jetë e zonja që në kohën më të volitshme dhe më të domosdoshme, pikërisht me 10 Qershor 2016 në Prizrenin legjendar të Lidhjes së famshme të Prizrenit ta mbajë Kuvendin e saj dhe ta bëjë të mundur që në popull ta shpalosë Statutin dhe Programin e vetë të punës, program ky i bazuar në Dekalogun Moral dhe politik të Mit’hat Frashërit. Puna e këtij grupi veprimtarësh le të jetë shembulli më i mirë edhe për organizata dhe grupe tjera,qofshin ato politike dhe jopolitike që të punojmë të gjithë së bashku për të bërë të mundur ribërjen e Shqipërisë etnike dhe të mbajë në këmbë unjisimin e Shqipërisë dhe të shqiptarëve. Jemi të bindur se ky Kuvend i OBKD-ws do të dali faqebardhë dhe me plane e veprime të vlefshme në kohën e sotme dhe për një të ardhme më të ndritur për NE shqiptarët në trojet tona etnike. Le të shpresojmë dhe le të punojmë të gjithë së bashku për një Shqipëri të shek. XXI, për një Shqipëri me të vërtetë të lirë, të pavarur dhe të bashkuar. Puna e pakursyeshme dhe e palodhshme që po zhvillon Organizata Balli Kombëtar Demokrat (OBKD) më në fund ka për ta bërë realitet aspiratën e mijëra Heronjve dhe Dëshmorëve të kombit për një Shqipëri të lirë dhe demokratike, të integruar në të gjitha Aleancat Veri-atlantike dhe të bazuar në demokracitë më të zhvilluara europiane dhe botërore.

RROFTË SHQIPËRIA E LIRË DEMOKRATIKE!

RROFTË KOSOVA DARDANE!

RROFTË ÇAMËRIA KRESHNIKE!

RROFTË FLAMURI KOMBËTAR ME SHQIPONJËN DYKRENARE!

RROFTË ORGANIZATA BALLI KOMBËTAR DEMOKRAT!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...