Published On: 29 Janar, 2016

Shkaqet e ekzekutimit të Gazmend Çollakut

 

Breshëria e automatikut që vrau Ervin Kodrën dhe Endri Caushajn, natën e 20 dhjetorit në Durrës ishte qartësisht një mesazh. Mbi dy të rinjtë u shkarkuan 33 plumba automatiku. Të dy u qëlluan me breshëri, edhe pasi kishin ndërruar jetë.

Brutaliteti i vrasjes kërkoi të jepte mesazhin e supremacisë dhe forcën e dhunshme ndaj viktimave dhe njerëzve të tyre të afërt.

Vrasja u konsiderua një larje hesapesh mes bandave, që vepronin në Durrës dhe në Tiranë. Në shënjestër kishte qenë Ervin Kodra. Natën e vrasjes, nuk pati asnjë arrestim. Pak ditë më pas, policia vuri në përgjim disa persona. Mes tyre ishte edhe Gazmend Çollaku.

Celulari i 33 vjeçarit ka qenë në përgjim ditët e fundit të dhjetorit dhe ditën që u mor peng.

Të dhënat e para për policinë ishin se Gazmend Çollaku ishte shoqëruar me Ervin Kodrën, por më pas kishin pasur disa mosmarrëveshje.

Nuk bëhej fjalë për një sherr të rastësishëm. Ndarja mes Çollakut dhe Ervin Kodrës ndodhi për prishjen e pazareve të drogës, mes bandave që vepronin në Durrës dhe në Tiranë.

Përgjigjia ishte njësoj e dhunshme dhe e shpejtë. Kishin kaluar vetëm 18 ditë, kur Durrësi u trondit nga një ngjarje e rëndë.

Dëshmitarë okularë thanë se 4 vetë të maskuar dhe të veshur me uniforma policie e rrahën Gazmend Çollakun me shkopinj. Duke e rrahur, e futën në një makinë. Në mes të Durrësit, në sy të dhjetëra qytetarëve makina tip Audi u largua pa lënë gjurmë.

Trupi i Gazmend Çollakut u gjet mëngjesin e nesërm në Murqin të Krujës. Duart dhe këmbët, të lidhura me fasha plastike, dëshmonin për torturat ndaj Gazmend Çollakut.

Por a e dinin vrasësit se Gazmend Çollaku mbahej nën përgjim nga policia?

Dyshimet janë se po. Vrasësit bënë një lojë me celularin e Çollakut, në përpjekje për t’iu shmangur policisë. Ndërsa udhëtonin drejt Krujës, ata hoqën qafe celularin e pengut dhe e hodhën në Maminas. Policia e gjurmoi menjëherë dhe ngriti postblloqe në këtë zonë, me dyshimet se vrasësit udhëtonin drejt Tiranës. Ndërkohë makina, largohej drejt Krujës.

Ervin Dalipaj u shpall në kërkim sot nga policia, si i dyshuar për vrasjen. E shkuara e tij, tregon se ai kishte të dhëna për mënyrën si do të reagonte policia.

Sipas njoftimit të policisë, “Ervin Dalipaj, 37 vjeç ka qenë me profesion Ish-Oficer Policie në funksione të ndryshme në Policinë e Elbasanit dhe Tiranës, në SHKB, dhe vitet e fundit Shef Seksioni kundër Krimit Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë e Policisë Tiranë me gradën Komisar”. Pengmarrja dhe më pas ekzekutimi ishte punë profesionistësh dhe identifikimi nuk qe i lehtë.

Pavarësisht se vrasësit e hodhën celularin e Çollakut, duket se nuk arritën t’i shmangin postblloqet e policsë natën e 7 janarit. Prokuroria shpjegoi se prova që i “gozhdon” personat e dyshuar “është ndaluar dhe kontrolluar mjeti tip ML, i cili drejtohej nga shtetasi Shtraza dhe që shoqërohej nga një person tjetër. Gjatë kontrollit të mjetit, dy personave u janë gjetur disa celularë të fikur. Nga kjo e dhënë, policia ka krijuar dyshime dhe ka vendosur bllokimin e përkohshëm të mjetit, ndërkohë që dy personat e shoqëruar janë lënë përkohësisht të lire”.

Në makinë u gjetën disa njolla gjaku, që më pas ishin gjetur edhe në fashat plastike me të cilat ishte lidhur Gazmend Çollaku. “Pasi u krahasuan, rezultuan të njëjta me gjurmën e gjakut të gjetura në fashën plastike me të cilën ishte lidhur viktima Çollaku” njoftoi prokuroria. Mbetet në pikëpyetje se kujt i përkasin gjurmët e gjakut, ndërsa personi i arrestuar sot Denis Shtraza, sipas policisë ka rënduar situatën e tij, me tentativën për t’u larguar nga Rinasi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...