Published On: 26 Prill, 2016

“SHISH rrjedhje informacioni te Sali Berisha”

“Kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi, krahas institucioneve për të cilat ka detyrim ligjor, i çon informacione edhe ish-shefit të tij, Sali Berisha”.

Deklarata e fortë është bërë nga anëtari i Komisionit parlamentar të Sigurisë, Arben Çuko, në emisionin “45 minuta” në Report Tv.

“Pakënaqësia është e tillë që unë besoj se, materialet që përgatit SHISH ndahet në më tepër degëzime sesa degëzimet ligjore që ka për detyrë ai, krahas institucioneve ligjore, pra Presidenti, Kryeministri dhe Ministri i Brendshëm, ka edhe një degëzim tjetër të rrjedhjes së informacioneve, për tek ish shefi i tij”,thotë Çuko në Report Tv.

Çuko shtoi se kontrolli i nisur disa muaj më parë nga ky komision ndaj SHISH nuk ka përfunduar ende.

Duke folur për vendimin e Gjykatës së Lartë për 21 janarin Çuko theksoi se nuk ka drejtësi sepse sistemi është kapur prej kohësh nga Berisha.

Ish-Komandanti i Gardës në kohën e 14 shtatorit 1998, i cilëson vrasjet e katër protestuesve ” një terrorizëm të pastër shtetëror”.

“21 janari është një terrorizëm i pastër shtetëror i qeverisë së asaj kohe, nga Sali Berisha kryeministër i asaj kohe, te Lulzim Basha ministër i Brendshëm. Dy të akuzuarit konkret ishin thjesht zbatues qorra, injorantë, të atij urdhri që dhanë dy personat që përmenda më lart. Ndonjëherë më shkon në mendje si baba, si prind, pastaj si politikan, lus zotin të mos u ndodhë ndonjë gjë atyre 5 gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë, siç u ndodhi atyre katër. Ky është një krim masiv qeveritar i urdhëruar direkt nga Sali Berisha dhe Lulzim Basha”, shprehet ai

Sipas Arben Cukos vetëm me miratimin e reformës në drejtësi do të merrte zgjidhje ligjore çështja e 21 janarit.

“Berisha ka kapur Presidentin, KLD-në, Gjykatën e Lartë dhe gjithë sistemin e Gjykatës. Kush e ka vendosur Prokurorin? PS-ja? Apo mazhoranca e asaj kohe që ishte kryeministër Sali Berisha? Me këto fakte, sistemi i drejtësisë, që nga Presidenti e deri në fund është i kapur nga Sali Berisha. Kyçi i zgjidhjes së këtyre dhe atyre mijëra e mijëra rasteve të tjera, është reforma në drejtësi. Ju e keni parë që është një paketë e plotë e reformës në sistemin e drejtësisë. Ky sistem i kalbur i drejtësisë tregoi se nuk është për të dhënë drejtësi. Reforma në drejtësi mund t’i japë zgjidhje kësaj çështje”, u shpreh Çuko.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...