Published On: 17 Shkurt, 2016

“Shifrat e policisë, qesharake, Shteti bëhet për hir të kombit”

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti ka thënë se shifrat e Policisë së Kosovës për numrin e pjesmarrësve në protestë nuk vlejnë të komentohen, ndërsa atë e ka cilësuar më të madhen të organizuar ndonjëherë.

Dërguti ka thënë se protesta ka kaluar përmasat e organizimit opozitar, ndërsa me të u tregua që qytetarët nuk e duan qeverinë ekzistuese, njofton Klan Kosova.

“Shifrat e policisë nuk janë vetëm të pasakta, por edhe qesharake. Ekspertët mund ta llogarisin në bazë të metrave katror”.

“Kjo ishte protesta më e madhe e mbajtur ndonjëherë në sheshet e Prishtinës”.

“Me të qytetarët dëshmuan që kjo është qeveria më e padëshiruar ndonjëherë. Nuk ka pasur kurrë numër më të madh të qytetarëve që protestojnë kundër një qeverie”.

“Kjo protestë tashmë i ka kaluar përmasat e opozitës dhe është protestë e qytetarëve të pakënaqur me situatën aktuale”.

“Në një moment ka pasur ndërhyrje të policisë dhe unë e përshëndes reagimin e qytetarëve”.

“Nuk mund të quhet keqpërdorim vullneti i qytetarëve për të protestuar. Më shumë pavarësi ka pasur në vetë tekstin e deklaratës së shpalljes së saj. Asnjëherë kjo gjë nuk është kthyer në diçka të vërtetë”.

“Komb me konkurs nuk bën. Ajo shumicë që doli tregon se ata kanë një identitet dhe ktë askush s’mund ta mohojë’’.

“U pa masa në shumicë se çfarë flamujsh sollën me vete. Mua më vjen mirë që edhe një pjesë tjetër identifikohet me flamurin shqiptar’’.

“Shteti duhet formuar, por shteti bëhet për hir të kombit’’.

‘’Nuk dua ta zbehë madhështinë e protestës së sotme, megjithatë Mustafa tha se kanë qindra mijëra protestues që smund të i thërrasin.’’

‘’Këta njerëz që janë kundër protestës që thonë i kemi numrat bindshëm, pse iu frikësohen zgjedhjeve.’’

‘’Skenari i tij në Qeveri nuk ka qenë asnjëherë pjesë i Opozitës, ne do të vazhdojmë me protesta e në fund të shkojmë me zgjedhje.’’

‘’Nëse ata nuk japin dorëheqje, populli e ka një të drejtë ku do të qendrojnë 2 javë në shesh për të i larguar ata nga pushteti.’’

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...