Published On: 27 Janar, 2016

Shfrytëzimi i rrjeteve sociale gjatë ditës, ndikon shumë në pagjumësi

Ja një arsye shtesë, pse duhet të mbyllni ato aplikacione, të largoheni nga telefoni i mençur dhe të bëni diçka më produktive.

Sipas një hulumtimi, nëse kontrollohet gatë tërë ditës Facebook, Instagram dhe SnapChat, ndikon shumë keq në gjumë.

Hulumtuesit nga Universiteti Pittsburgh, i kanë ekzaminuar 1,788 të rritur, të moshës nga 19 deri në 32-vjeçar, duke iu bërë pyetje rreth gjumit dhe shfrytëzimit të rrjeteve sociale.

Të gjithë ata që i kontrollojnë këto rrjete në mënyrë obsesive, kanë pasur probleme të dukshme me gjumin, kanë thënë ekspertët.

Kohëzgjatja e shfrytëzimit të rrjeteve sociale, është cilësuar si indikatori më i madh, në problemin me gjumin.

Sa më shumë qëndrimin dhe aktivitet para ekranit, besohet se ndikon më keq tek fjetja, transmeton Telegrafi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...