Published On: 13 Korrik, 2016

Sherr në PD, deputetët kërkojnë sqarime për Reformën në Drejtësi, Bregu ‘8 me 2’ Bashës

Mbledhja e grupit parlamentar të Partisë Demokratike, ka përfunduar në debate të ashpra mes deputetëve, të cilët kanë kërkuar arsyet pse ndryshoi qëndrim e djathta në lidhje me Reformën në Drejtësi.

Deputetë që i kanë dalë kundër kryedemokratit Basha ishin Majlinda Bregu, Genc Ruli, Astrit Patozi por dhe të tjerë që kanë qenë kritikues ndaj këtij qëndrimi, ndërkohë që ish-kryeministri Berisha është larguar nga mbledhja.

Genc Ruli: Përse PD ndryshoi mendim?

Patozi: PD kërkoi të ishin të pranishëm ndërkombëtarët. Tani duket sikur kemi ndryshuar mendim

Bregu: Nuk mund te rrisim koston e moskoherencës sonë, puna që kemi bërë deri tani rrezikon të hidhet poshtë. Ne jemi identifikuar që nuk e duam reformën në drejtësi. Drafti i reformës u përmirësua 90% për shkak të ndërhyrjes sonë.

Gjatë diskutimeve mësohet se Sali Berisha se ndërkombëtarët të kenë një rol vëzhgues, dhe jo vendimmarrës për vendin tonë. Mbledhja po vazhdon ende në selinë blu. Disa ditë më parë deputetja e PD-së Majlinda Bregu është takuar me Ambasadorin e SHBA Donald Lu me të cilin është diskutuar edhe për reformën.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...