Published On: 8 Gusht, 2016

Sherr brenda LSI, Meta kërkon shkarkimin e Haxhinastos e Panaritit, refuzon Rama; në ikje dhe 4 deputetë

Situata nuk është aq e stabilizuar dhe e mirë brenda Lëvizjes Socialiste për Integrim siç mundohet ta përshkruajë Ilir Meta dhe “zarat” e tij mediatike.

Burimet të sigura brenda LSI dhe strukturave drejtuese të saj bëjnë me dije se ka një përplasje të fortë të një pjese ministrash dhe anëtarësh të forumeve të larta të partisë dhe kreut të kësaj partie Ilir Meta. Përplasje e cila ka shkaktuar një “erozion” të fortë brenda kësaj partie, pasi bëhet fjalë për figura tepër të larta të LSI, të cilët kanë në dorë të bëjnë ndere dhe për pasojë kanë njerëz pas vetes, kuptohet dhe për interesa të caktuara karriere por dhe ekonomike. Mësohet se sherri ka nisur që në momentin kur Ilir Meta pasi shkarkoi nga nënkryetar të LSI Manjanin dhe Gjoshën për të emëruar dy të rinjtë, Mehmetajn dhe Braimllarin, kërkoi që me këtë rast të rinovonte dhe ministritë që LSI ka nën administrim dhe që janë të gjitha ministri shërbimesh dhe me shumë para. Kështu si pikë të parë kërkoi largimin e Ministrit të Transporteve Edmond Haxhinasto për ta zëvendësuar me një nga njerëzit më të afërt të tij, që është i përzgjedhur nga Monika, bashkëshortja e Metës. Dhe për të mbërritur të Haxhinasto, në fillim Meta kërkoi që të largonte ministrin e Mjedisit Lefter Koka, (ndaj të cilit përflitet se ka edhe një video shantazhuese) me idenë se ai do të pranonte për hirë të një posti tjetër ministror pas disa muajsh, duke respektuar “rotacionin” qeverisës brenda LSI në dikasteret qëndrore, vetëm e vetëm që të largonte njëherë e mirë Haxhinaston nga Transportet, meqënëse ka disa kohë që ai nuk po “shërben” si duhet për “arkën” e partisë, ndërkohë që ka “trokitur” viti elektoral dhe LSI duhet të ketë fondet e mjaftueshme për zgjedhje, pasi këtë radhë mund të përballet me efektin sanduiç, të ketë kundër dhe PS dhe Ramën. Por Koka e ka bindur Metën se nuk duhet të lëvize nga Ministria e Mjedisit, e vetmja që i përshtatet dhe që nuk ka asnjë akuzë ndaj tij në këtë dikaster.

Ndërkohë Haxhinasto jo vetëm ka refuzuar të largohej nga posti i ministrit të Transporteve por ka bërë karshillëk dhe duke përfunduar me shpejtësi dhënien me koncesion “Rrugën e Kombit” dhe për më tepër që dhe kryeministri Edi Rama ka refuzuar që të pranojë kërkesën e Metës për largimin e Haxhinastos.

Pikërisht ky refuzim “dopio” ka tërbuar Metën, që ka ndërprerë komunikimin me Haxhinaston, ndërkohë që ka marrë fund dhe postulati i tij “me qetësi dhe dashuri”, teksa “zarat” e tij në Kuvend, në administratë dhe kudo kanë nisur të reagojnë kundër çdo sulmi ndaj Metës.

Meta ka kërkuar gjithashtu edhe largimin e ministrit të Bujqësisë Edmond Panariti por dhe ai ka patur mbështetjen e Ramës ndonëse disa deputetë të PS më se njëherë e kanë sulmuar për punët e bujqësisë.

Duke qënë se ministrat po i dalin jashtë kontrollit të tij, duke qënë se dhe “arka” e partisë nuk po mbushet siç duhet se drejtorët e rinj të LSI-së që kanë qënë pa “brekë në bythe”, tani po bëjnë pushime në Palma de Majorka, San Tropez dhe vende të tjera me shpenzime marramendëse, Meta ka humbur qetësinë, pasi gjithnjë ka qënë përgatitur mirë financiarisht për të blerë votat në çdo palë zgjedhje. Mësohet se ka zhvilluar takime të veçanta duke vënë dhe kuota për secilin drejtor që të mbushë arkën e LSI.

Nga ana tjetër mësohet se dhe disa deputetë të LSI nuk e shohin veten më pjesë të grupit parlamentar të kësaj partie, për shkak dhe të flirtit të Metës me Bashën, por edhe sepse nuk u ka lënë asnjë lloj aksesi për të punësuar mbështetësit e tyre.

Mësohet se janë katër deputetë të pakënaqur të cilët janë në çdo rast gati të largohen, dhe i kanë dhënë fjalën kryeministrit Edi Rama se në të gjitha rastet që do të luajë Meta lojën me Bashën, votat e tyre i ka të sigurta për një qeveri të Ramës pa Metën./ Pamfleti.com

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. mortja thotë:

    yyt,te hengert mortja,o popull shqiptar,o popull koti

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...