Published On: 1 Qershor, 2016

Shëroni shumë sëmundje vetëm me gishta të dorës

Nëse ju keni ndonjë problem, e tëra që duhet të bëni është të shtypni gishtin tuaj me kohëzgjatje prej 60 sekondash. Refleksologjia është një metodë e largimit të problemeve shëndetësore duke shtypur një pjesë të caktuar të trupit.
Kjo metodë është zbatuar në Kinën e lashtë dhe njerëzit ishin të kënaqur me ndikimin pozitiv në shëndetin e tyre. Supozojmë, se secili gisht në duart tuaja është përgjegjës për organe të caktuara në trup. Nëse ju keni ndonjë problem, e tëra që duhet të bëni është të shtypni gishtin tuaj për rreth 60 sekonda. Ndihmon edhe duartrokitja e duarve apo rrahja e shuplakave të dorës.
Gishti i madh – zemra dhe mushkëritë
Nëse keni probleme të frymëmarrjes apo zemra juaj ka rrahje të shpejtë, fërkoni gishtin tuaj dhe tërhiqeni atë.
Gishti tregues – zorra e trashë dhe lukthi
Nëse keni probleme me tretjen, kapsllëk apo ndjenidhimbje në stomak, përdorni gishtin tregues dhe fërkojeni atë, e në fund tërhiqeni.
Gishti i mesëm – zemra, zorra e hollë, enët e gjakut dhe sistemi i frymëmarrjes
Zgjateni gishtin dhe fërkojeni atë, nëse për shembull ju vjen për të vjellë, vuani nga pagjumësia apo keni marramendje.
Gishti i unazës – është përgjegjës për ngritjen e disponimit
Masazhoni gishtin nëse psiqikisht ndjeheni keq, jeni në fazë depresioni apo ngjashëm.
Gishti i vogël – veshkat, dhimbje koke dhe dhimbje e muskujve në qafë
Masazhoni gishtin e vogël dhe do të ndjeni sikur dhimbja po ju reduktohet.
Pëllëmbët e dorës – sistemi nervor
Për shëndet të mirë mendor është mirë që herë pas here të duartrokitni duart apo të rrahni shuplakat e dorës sepse kjo stimulon qarkullimin në trup

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...