Published On: 10 Tetor, 2016

Sherifi: Bojkotimi i Listës Serbe, dëmton serbët e Kosovës

Zyrtari i NISMA për Kosovën, Bilall Sherfi, ka thënë për Gazetën Blic se tërheqja e Listës Serbe, nuk është bojkot, por urdhër nga shteti i Serbisë.

Sherifi  gjithashtu tha  se nëse ata do t`i mbronin interesat e serbëve të Kosovës, atëherë do ta kishin votuar ligjin për Trepçën.

“Tërheqja e Listës Serbe nuk është bojkot, por largim nga Kuvendi me urdhër të Qeverisë së Serbisë dhe për interesa të shtetit të Serbisë. Lista Serbe nuk është krijuar për të mbrojtur interesat e qytetarëve të Kosovës, pjesëtare të pakicës serbe, por ato të shtetit serb.  Sikur ata t`i mbronin interesat e serbëve të Kosovës edhe ata do ta kishin votuar ligjin për Trepçën sepse të mirat që do t`i sjellë ajo, do të shkojnë në favor të të gjithë qytetarëve të vendit, rrjedhimisht edhe t qytetareve serb të Kosovës”, tha Sherifi, shkruan GazetaBlic.com
Kjo deklaratë e Sherifit erdhi  pas vendimit të Listës Serbe që ta ngrijë aktivitetin e saj në Kuvendin dhe Qeverinë  Kosovës, për shkak të miratimit të Ligjit për Trepçën.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...