Published On: 20 Janar, 2016

Shërbime sekrete sllavomaqedonase kërcënojnë diplomatët perëndimorë

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Maqedoni, Aivo Orav, ka thënë se ai personalisht, ndërmjetësi belg në grupet punuese Piter Van Haute, komisionari Johanes Hahn, eurodeputetët dhe deri tek delegacioni i BE-së janë të kërcënuar në Maqedoni, njofton korrespodenti i “Koha Ditore” nga Shkupi.

Kërcënimet, siç tha ambasadori Orav, janë aq serioze sa që janë detyruar të shtojnë edhe forcat e sigurisë.

“Ne jemi këtu t’ju ndihmojmë sepse jeni shtet-kandidat, por tashmë ka filluar një fushatë negative kundër ndërmjetësve të BE-së, vetë komisionarit Hahn si dhe ekspertit të tij këtu në Shkup, Vonhojte, ambasadorit. Madje kërcënimet janë rritur deri aty sa jemi detyruar të rrisim edhe masat e sigurisë”, tha ambasadorui Orav.

Ai këto deklarata i bëri gjatë një diskutimi para deputetëve të Kuvendit të Maqedonisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...