Published On: 17 Korrik, 2016

Shënime heretike për mashtrimin e madh të shqiptarëve në lidhje me terrorizmin dhe dashurinë e pakufishme për Erdoganin

Një bast i humbur…

Eduard Frrokaj

Personalisht besoj dhe në këtë nuk kam më dyshim se më në fund pas disa gurë sprove prej sulmit në “Charli Hedbo” “Bataclan” “Bruksel” e deri tek ky i fundit në Nice shqiptarët në përgjithësi, ndërsa shqiptarët e Kosovës dhe të Maqedonisë në ve[anti kanë dëshmuar në masë të konsiderueshme ama pa pikë dyshimi një përkrahje për terrorin kundër Perëndimit, e tërë kjo duke e mohuar në masë të madhe identitetin kombëtar dhe duke i atribuar vetes identitetin fetar. Madje duke e kënduar të njëjtën këngë mashtruese. Të njëjtin refren. Por, tashmë më në fund doli se kjo nuk ishte e vërteta …

Kjo duhet te thuhet tashme hapur dhe pa frike . Pa friken e anatemimeve , retushimeve , mashtrimeve , relativizimeve . Nuk ka me te drejte askush qe te udheheq kampanje kunder Perendimore dhe Kristianofobi te hapur te maskoj sfondin e tij jokombetar me etiketen mashtruese Islamofobi . Islamofobi nuk mund te kene ata qe mbrojne te perbashketen kombetare shqiptare ne fjale dhe veper ndersa ti mbron çdo sulm terrorist kunder Perendimit duke mashtruar dhe relativizuar , duke akuzuar shtetet si Franca qe ju vriten femijet nga terroristet dhe te ua shesesh tjereve termin Islamofobi . Ti zoteri me gjithe suiten tende te mendimit nuk e done Perendimin , je nje Kristianofob i hapur apo i maskuar ndersa noton neper moqalin e mendimit duke krijuar argumente fantazme dhe dokrra te hinit . Identifikohu tashme sepse e kemi pare me ne fund moqalin ku banon .

Para disa ditesh nje analist i njohur ne Kosove akuzonte kend i dilte para per Islamofob , ndersa vete mendonte se delegacioni me pikepamje orientale paska bere namin e zi ne ” Kongresin e Drejtshkrimit ” me 1908 sepse ka leshuar pe per alfabet latin . Nuk ka leshuar pe o analiste i gjore por e ka humb betejen ndersa ende gjurmet e atij delegacioni bertasin ” Duam Haxhi Qamilin ” ” Duam Erdoganin ” …

Ashtu si e tha gazetari i njohur Blendi Fevziu veshtire te besohet se kjo turme e madhe shqiptaresh ne mbeshtetje te Erdoganit ta kene per demokracine dhe grushtin e shtetit . Eshte afer mendesh se po njejtesohen me Turqine per bindje fetare sipas Fevziut .
Po gjithsesi … Prandaj e kemi thene me vite se kjo fryme do te zbehe ndjenjen kombetare shqiptare dhe eshte e rrezikshme per kombin … kemi marre perbuzje dhe etiketa . Dalin Islamistet shqiptare pa asnje ndjenje kombetare dhe miqesore ndaj Perendimit , madje me tere urrejtje kunder Perendimit dhe deklarojne ne publik pas çdo sulmi terrorist : Athua ka arrite Franca me i integruar Arabet . Thua ti se problemi kryesor boteror na qenka aktualisht integrimi i Arabeve ne France . Jo te dashur kjo eshte gjuha juaj maskuase , kjo eshte ideologjia juaj relativizuese sepse ju e dini mire se keto sulme jane me ideologji fetare dhe sfond te hapur fetar por ju kerkoni te beni avokatin e djallit si djalli ne detaje . Franca eshte shtet i lirise , demokracise , artit , muzikes . A duhet te implikojme myslimanet si komunitet ne teresi . Jo ne asnje menyre dhe ate ne menyre kategorike por demaskojme publikisht gjuhen tuaj mashtruese dhe relativizuese sepse ju si shqiptare keni ndryshuar mendim ne mase te madhe per Perendimin , jeni ideologjizuar ne aspektin fetar ne mase te konsiderueshme . Shkuat deri atje sa per dy dite tragjedine ne Nice e relativizuat si komedi dhe renien e autokratit Erdogan e moret si tragjedi . Prandaj asnje maske nuk mund te ju beje pune pergjithmone .
Ata qe e mbrojne traditen fetare ne mes te katolikeve , myslimaneve , ortodokseve shqiptare dhe te gjithe ata qe e quajne me emer te vertet terrorizmin qenkan Islamofob . Pa mahi a . Po ju çjeni . Kristianofob dhe Antiperendimor me letra ne dore .
Hulumtimin e fundit te Kipred ku 37 perqind e qytetareve te Kosoves jane deklaruar si fetar para se te deklarohen kombetar e kam marre dhe e marre me rezerva jo per nga fryma sepse ajo eshte ne kulmin e saj te marrezise por nga perqindja . Por duhet te pranojme ne sfondin e rrezikshem qe ka marre shoqeria Kosovare ka rrezik te jete ne mase jashtezakonisht te madhe i vertet .
Mos fshehi me si djalli ne detaje . Ne histori kolonish , mosintegrimesh , ne relevanca utopike se jo ska sfond fetar . Mos mashtroni se i denoni sulmet terroriste kur krijoni tri alibi te rrejshme ne mbrojtje te terrorizmit brenda nje teksti te shkurter .
I pyeta publikisht nje numer te madh komentuesish te Gazetes ” Express ” te cilet ishin hedhur flake per flake ne mbrojtje te Erdoganit natyrisht vetem per shkak te sfondit fetar te shtetit turk . Ne fakt bera dy pyetje pasi po konstatoni se shteti turk eshte shume i zhvilluar ekonomikisht dhe Erdoganin kerkojne ta heqin per kete fakt sa shqiptare te Kosoves punojne ne Turqi . Si eshte e mundur qe komentet per zhvillimin e madh ekonomik te shtetit turk i shkruani nga Gjermania , Zvicra , Shba , Kanada ku punoni dhe veproni … Dhe e dyta pasi konsideroni Turqine nje shtet mik jashte kontekstit te Perandorise Otomane po e marrim e dini se ne marreveshje me Jugosllavine ( lexo Serbine ) Turqia ka bere marreveshje per debimin e te pakten 300.000 shqiptareve per te hapur procesin demografik te serbizimit te trojeve shqiptare per me tej duke i asimiluar keta shqiptare ne shkretetirat e Anadollit .
Ska pergjigje te qarte . Ka po shkoni , ka po fluturoni burra .
Keto procese jane te rrezikshme dhe e bejne sidomos procesin e shtetendertimit te Kosoves nje bast te humbur , prandaj eshte koha e fundit te mos mashtrojme , relativizojme dhe te mos i therrasim derrit daje …
E dini historine se dikur del kungulli mbi uje , tashme ka dalur …

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...