Published On: 7 Janar, 2016
Bota |

“Shengeni ka vdekur”, shpërthen ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy

Ish-presidenti francez,  Nicolas Sarkozy,  ka deklaruar se ‘Shengeni ka vdekur’, ndërsa ka shtuar se Europa ka nevojë për një politikë të përbashkët rreth migracionit.

Pas sulmeve të Parisit, ku mbetën të vrarë 130 njerëz, ‘zona Shengen’ po përballet me kritika të ashpëra pasi tërroristët arritën të udhëtojnë në Europë përmes vendeve të ndryshmë të BE-së, shkruan Express.uk, transmeton Gazeta Blic.
Sarcozy ka shtuar se për Europën kërcënim serioz vazhdon të mbetet edhe Islami radikal.

Hetimet e sulmeve të Parisit kanë zbuluar se komploti terrorist ishte formuar në Belgjikë, ndërsa organizatoërt kryesorë ishin Abdelhamid Abaaoud dhe Salah Abdeslam.
Gjatë një konference për shtyp në Antwerp, Belgjikë, Sarkozy tha se referendumi në Mbretërinë e Bashkuar mbi anëtarësimin në BE ‘mundëson që të kërkohet një lloj kompetence në Europë’, transmeton Gazeta Blic.
Ai shtoi se ‘është mëse e nevojshme të rivendoset një grup i kompetencave komunale të shteteve’.
Sarkozy gjithashtu paralajmëroi se Europa mund të përballet me pasoja të tmerrshme në lidhje me politikat e saj favorizuese kundrejt refugjatëve.
Ndër të tjera, ai i ka bërë thirrje Europës të shtrëngojë politikat e saj në lidhje me imigracionin. Në mënyrë të përsëritur ka kërkuar ‘fundin e zonës Shengen’.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...