Published On: 25 Shkurt, 2016

Shembne Thaçin, mos e varrosni demokracinë!

 

 

Ende ka si duket budallenj që besojnë se demokracinë e bëjnë numrat. Numrat gjithmonë kanë vlerën e vet, dhe mund t’ju ngulfasin’, ashtu si një armatë e tërë pushton gjysmën e globit, por sado e madhe qoftë, nuk arrin dot në pjesën tjetër. Pra, nuk ka pasur bota kurrë një perandori të përbotshme, pavarësisht numrave, pavarësisht epërsisë së fuqisë, dhe pavarësisht epërsive të tjera kulturore dhe teknike.

Dhe duke u bazuar në këtë fatum, edhe kryeheroi ynë Gjergj Kastrioti Skënderbeu ndërtoi strategjinë mbrojtëse dhe doli fitimtare në tërë mbretërinë e tij për më shumë se 25 vjet, dhe Kruja rezistoi përplot 35 vjet.

Të njëjtin kult dhe vetëdije e ngritën rilindësit! Shqiptari i vetvetes, shqiptari i tokës së shenjtë të tij! Dhe e ripërtëriu Ibrahim Rugova në një dimension të ri dhe thuaja të gjithëkohshëm!

Ndërsa, sot janë ngjallur lugetërit, mamlukët dhe kush jo, dhe që të gjithë thërrasin për humbjen e këtij identiteti, madje edhe në emër të demokracisë, edhe në emër të perëndimit, e bile edhe të Amerikës! (Se Amerikën po e identifikojnë me Thaçin kemi shkruar para pak ditësh. E këtë mundohen ta shesin veç një shtresë injorantësh të thellë).

Vetëm këta e ditkan se çka na bën hair neve shqiptarëve, vetëm këta të pa identitet, e madje gjakpërzier e shumë prej tyre të shitur, këta që kanë falimentuar në shpirtin e tyre, duan ta vrasin edhe atë pak shqiptari që ka ngelur!

Pra, të pajtohesh se ata që deri dje i keni akuzuar për hajna, plaçkitës, uzurpator, dhe madje edhe për vrasës, si mbrojtës të amerikanizmit në Kosovë, kjo vërtetë është neveritëse, jo vetëm për intelektualët, por edhe për këdo që ndihet amerikan, edhe për shqiptarët tanë atje.

Ti thuash amerikanëve se ne po e zgjedhim në krye të shtetin sinonimin e të gjitha të këqijave të numëruara tani, dhe me vite të tërë nga kjo shoqëri, do të ishte një ogur i zi për Amerikën, dhe rrëzim në greminë për demokracinë!

Shembne Thaçin dhe do të bindeni, se miqësia jonë me Amerikën do të jetë shumë më e mirë, më e pastër, dhe vërtetë sipas mblatimit rugovian!

Ndërsa, nëse dështon, kjo kurtha në të cilën ka rënë Isa, mund të jetë po aq vrastare për LDK-në, në mos edhe më trishtuese! SHQIPTARI.EU

 

 

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...