Published On: 12 Janar, 2016

Shembet Lenini në Ukrainë, mbi 800 monumente i rrëzohen për tokë! Në Shqipëri po ringjallet!

  • Sot, për të ruajtur këto “vepra” në Shqipëri, ka ardhur një mendje e re, një filozofi e re “puro komuniste”, nostalgjike në gjak, që po ruan dhe mbron me fanatizëm “veprat” e së kaluarës, ideologjinë e vijës së “babait” të tyre Vladimir Iliç Leninit. Të cilat, një e nga një, duket se po ia rikthehen Tiranës, mbas zgjedhjeve të qershorit 2013, me Edi Ramën , Saimir Tahirin, dhe Erjon Veliajn…..e tjer.
Beqir SINA – New York

 

images (1).jpeg
KIEV UK: Ukraina ka rrëzuar – ose shëmbur për dhe, më shumë se 800 monumente të Leninit, i cili ka qenë një revolucionar komunist rus, politikan, dhe teoricien politik (1870 – 1924), sipas kreut të Institutit të Kujtimit Kombëtar të Ukrainës – ish të burgosurit politik Volodymyr Vyatrovych.
 Një monument nga më të mëdhenjët ndërtuar në periudhën e Bashkimit të Republikave Socialiste Ruse – BRSS, i Vladimir Iliç Leninit u rrëzua këtë fillim viti në qytetin e Berdiansk – një nga qytet më anti komuniste, në Ukrainë
Por, shtypi vendas shkruan ”Më shumë se 800 monumente të Leninit, janë rrëzuar dhe shkatërrruar në Ukrainë, deri tani,” tha ai për kanalin televiziv 5 të martën, shkruan gazeta ukrainase Pravda Ukrainska – në rrejet sociale në internet.
 Volodymyr Vyatrovych, tha gjithashtu se deklaratat se ato janë objekte me vlerë artistike, dhe u shkatërruan me pretekstin e de-komunizmit, nga pushtetarët nuk ishin të vërteta. Në të njëjtën kohë, ai pretendon se procesi spontan i de-komunizmit, e cila kishte filluar para se Ukraina ka miratuar ligjin për de-komunizmit, është ende në proces – dhe se pushtetarët simabas tij – po luajnë me perendimin dhe popullin e tyre, me këtë proces duke u treguar para tyre se janë duke bërë ata de-komunistizimin e Ukrainës”.
Ai sqaroi, se tani “Ligji i de-komunizmit, na jep vetëm ne- që e vuajtëm diktaturën komuniste në vend një të drejt morale dhe një mundësi për të çmontimit çdo gjëje, që ka për ata disa vlera artistike por jo për ne. Ne vet mundet për të ruajtur ndonjë prej tyre në muze, por që nuk është simbol i komunizmit dhe diktaturës, përndryshe, ajo do të bëhet pjesë e spontane de-komunizmit, i cili është ende në proces në Ukrainë,” tha ai.
“Ne vet mund të shfaqëm të kaluarën sovjetike në muze të veçanta, tonat, të parqesim ndonjë temë, por ne nuk mund të lejojmë të kaluarën sovjetike të mbetet pjesë e jetës sonë, siç na e shtrembëruan gjatë këtyre viteve, dhe po mundohen të na e paraqesin ish – komunistët në pushtet, ose fëmijët e tyre, që e quajnë atë “porces të de-komunistizimit të vendit” shtoi ai.
Sipas një vlerësimi të shtypit vendas të përafërta, me realitetin, thuhet se ka rreth 1400 monumente të Leninit për të u larguar në Ukrainë- ndërkohë që 800 prej tyre u rrëzuan dhe u dëmoluan deri tani – prej se kur nisi revolucioni Portokalli.
Vladimir Iliç Uljanov – Lenini lindi më 10 prill 1870 Simbiski – dhe vdiq më 21 janar 1924 Gorki, Moskë.
 Ai ishte një revolucionar rus, politikan komunist, pjesëmarrës dhe lider ne Revolucionin e Tetorit , udhëheqësi i parë i Republikës Sovjetike Socialiste Ruse- BRSS, dhe që nga viti 1922 lideri i parë i Bashkimit Sovjetik.
Më 1999 ai u emërua nga revista TIME Magazine si një prej 100 njerëzve më me ndikim të shekullit XX.
Kontributet e tija në teorinë Marksiste përgjithësohen si Leninizëm dhe ishin udhërrëfyese për vendet e kampit socialist në të gjithë botën përfshirë edhe Shqipërinë, e kohës së sundimit të Enver Hoxhës .
”  Më mirë të kesh qenë komunistë në atë kohë, sesa sot një nostaligjik – ose idhëtar i komunizmit në demokraci dhe  të hiqesh një anti komunistë“.
 Për, këtë nga dita në ditë, po binden populli shqiptar, duke dëgjuar e parë “de-komunistizimin” e Shqipërisë” konkretë, që u solli atyre prej ardhjes së tij, në krye të qeverisë Edi Rama.
 Prej nga ardhja në pushtet e kësaj maxhorance, në Shqipëri, mbi 75 përqind e fëmijëve të Bllokut, dhe konkretizimin e atyre premtimeve të dhëna gjatë fushatës zgjedhore, ndaj ish-komunistëve dhe familjeve të tyre, dalënga-dalë, në Tiranë – janë në poste të rëndësishme shtetrore.
Ata do t’u a rikthejnë simbolet e tyre – duke marrë si shembull ndoshta si ai Bunkieri para Ministrisë së Brendeshme, në ato që Edi Rama i quan instalacione – të gjitha ish-veprat e realizmit socialst, me një mënyrë apo tjeter në emër të ndonjë “de-komunistizimi” të Shqipërisë.
Mirëpo, Shqipëria, e cila dikur, ishte e kërcënuar nga shëmtia me verpime të shëmtuara, rrenime e shkatërime vlerash materiale, vetëm pse ato jane krijuar e ndertuar në sistemin monist – dhe meqënse thuhej se kan qenë të realizmit socialist, që nuk lejon kurrë shkaterime e rënime vlerash shpirterore e materiale, përfshirë edhe ato të ideologjisë komuniste në Shqipëri – sot, ato Edi Rama i quan vepra – ose instalacione, që i duhen Shqipërisë, dhe duhen ri-kthyer, ndërkohë që Ukraina po i vë kazmën.
Sot, për të ruajtur këto “vepra” në Shqipëri, ka ardhur një mendje e re, një filozofi e re  “puro komuniste”,  nostalgjike në gjak, dhe besnike në të vepruar, që po ruan dhe mbron me fanatizëm “veprat” e së kaluarës , ideologjinë e vijës së “babait” të tyre  Enver Hoxhës. Të cilat, një e nga një, duket se po ia rikthehen Tiranës, mbas zgjedhjeve të qershorit 2013, me Edi Ramën , Saimir Tahirin, dhe Erjon Veliajn…..e tjer.
52a4c4e074eb3.jpg

385183378.jpg

1422433357-5817-lenin-berdyansk.jpg

1386585933388.cached.jpg

images.jpeg

original_big (1).jpg

original_big.jpg

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...