Published On: 21 Dhjetor, 2015

Shega ndihmon kurimin e sëmundjes së Alzhaimer-it

Revista “ACS Chemical Neuroscience” ka publikuar një artikull ku argumenton se konsumimi i shegës ndihmon në mbrojë trurin nga sëmundjet neurologjike kryesisht alzhaimer-it.

Artikulli është publikuar pas një studimi 8 vjeçar ku kanë marrë pjesë rreth 2489 individë nga mosha 50 deri 68 vjeç. Dihet që shega është e pasur me antioksidues, dhe se ndihmon te problemet e zemrës por publikimi i këtij rezultati ka qenë befasuese për të gjithë.

Ekspertët kanë vërtetuar se falë baktereve të mira në mikroflorë, prodhohen molekula, që kanë ndikim kundër inflamacioneve. – See more at: http://shqiptarja.com/shendetesi/2712/shega-ndihmon-kurimin-e-semundjes-se-alzhaimer-it-333332.html#sthash.ZHNDjdQl.dpuf

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...