Published On: 5 Maj, 2016
Bota |

Shefi i inteligjencës egjiptiane fajëson Tom & Jerry për krijimin e ISIS

Shefi i shërbimit të zbulimit egjiptian, Salah Abdel Sadek, beson se për rritjen e dhunës dhe ekstremizmit të përhapur në botën arabe, fajtorë janë filmat e vizatuar, video-lojërat dhe filmat përplot me dhunë.

Gjatë një fjalimi të mbajtur në konferencën “Mediat dhe kultura e dhunës” në Universitetin e Kajros, Sadek ka deklaruar se filmi i vizatuar ‘Tom & Jerry’ i ka ngulitur shikuesve në mendje idenë se dhuna është e natyrshme.

‘Tom & Jerry’ shfaqin dhunën në mënyrë qesharake dhe dërgojnë këso mesazhe, “Po, unë mund ta godas, unë mundem ta hedh në erë me eksploziv. Këto ide me kalimin e kohës nguliten në kokë dhe dhuna konsiderohet diçka e natyrshme”, ka shtuar Sadek.

Ai gjithashtu beson, se rol kyç në përhapjen e dhunës luajnë edhe video-lojërat dhe filmat që nxisin dhunë mes të rinjve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...