Published On: 27 Mars, 2016

Shea: Intervenimi i NATO-s, ndaloi spastrimin etnik, krijoi doktrinë të re

  • NATO-ja ka qenë e bindur se nuk është duke shkelur të drejtën ndërkombëtare, përkundrazi, është mbështetur në të kur vendosi ta bombardojë ish-Jugosllavinë në vitin 1999.

Kështu ka thënë Jamie Shea, i cili ka qenë zëdhënës i NATO-s gjatë kohës së bombardimeve, ndërsa aktualisht është zëvendësndihmës i sekretarit të përgjithshëm të NATO-s për Zhvillim dhe Sfidat e Sigurisë.

Shea në intervistën dhënë “Kohës Ditore” ka deklaruar se Milosheviqi me veprimet e veta kishte minuar sovranitetin e shtetit, pasi u bë rrezik për popullin shqiptar dhe për komunitetin e gjerë ndërkombëtar.

Duke folur për zhvillimet e atëhershme, Shea, i cili punon në NATO, që nga viti 1980, ka thënë se Aleanca Veriatlantike ka qenë e vetëdijshme se fushata ajrore nuk do të çonte menjëherë në rënien e Milosheviqit. Por, qëllimi i fushatës, siç ka thënë Shea, ishte krijimi i rrethanave për diskreditimin e politikave të dhunshme të Milosheviqit.

Ndërhyrja e NATO-s në Kosovë, sipas Sheas, ka shënuar një hap përpara në doktrinën e përgjegjësisë për të mbrojtur popullatën prej qeverive që përcaktohen t’i shkelin të drejtat e njeriut.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...