Published On: 9 Tetor, 2016
Bota |

SHBA’ja paralajmëron sauditët pas bombardimeve në Jemen

Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan sot se do të kryejnë një shqyrtim të menjëhershëm në lidhje me vijimin e mbështetjes së koalicionit të kryesuar në Jemen nga Arabia Saudite, ndërsa rebelët Houthis e akuzojnë si autorin e bombardimeve ndaj civilëve ku u shënuan më shumë se 140 të vdekur.

“Bashkëpunimi në planin e sigurisë me Arabinë Saudite nuk është një çek i bardhë”, deklatoi Ned Price, zëdhënës i Këshillit të Sigurimit Kombëtar në Shtëpinë e Bardhë. Sipas tij, në këndvështrimin e sulmeve ajrore të regjistruara dje dhe të disa incidenteteve të tjera, do të nisin një rishikim të menjëhershëm të mbështetjes sonë, tashmë mjaft e dobët me koalicionin e kryesuar nga Arabia Saudite në Jemen.

Uashingtoni i shprehu Princit nëpërmjet një deklarate se është i hapur për të përmirësuar mbështetjen me qëllim për t’iu përmbajtuar më së miri parimeve, vlerave dhe interesave të SHBA-së, transmeton atsh.

SHBA-ja është thellësisht e tronditur nga sulmet e kryera dje në Sana, kryeqyteti jemenit ku u shkaktuan më shumë se 140 të vdekur dhe 525 të plagosur, sipas koordinatorit për çështjet humanitare pranë OKB-së në Jemen, Jamie McGoldrick.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...