Published On: 6 Maj, 2016
Bota |

SHBA-ve po “u shembet” toka nën këmbë

Shteteve të Bashkuara po u shembet toka nën këmbë. Në këtë përfundim mbërrin studimi i një grupi shkencëtarësh që paralajmërojnë rritje të aktivitetit sizmik në ta ardhmen në jug-lindje të vendit.

Bëhet fjalë për shembje të mantelit të asaj që njihet si Pllaka e Amerikës Veriore. Shkencëtarët besojnë se pjesë të mëdha të këtij manteli po këputen dhe po bien në thellësi të Tokës duke shkaktuar në sipërfaqje lëkundje sizmike.

Studimi bazohet më së shumti në të dhënat e grumbulluara që prej vitit 2011, ku është vërejtur një rritje e aktivitetit sizmik në këtë zonë të SHBA-ve, që sizmiologët deri më tani e fusin në zonat e qeta.

Autorët e studimit arrijnë në përfundimin se procesi i shkërmoqjes së mantelit të pllakës vazhdon dhe kjo mund të prodhojë të tjera tërmete në të ardhmen.

“Në kendvështrimin tonë, aktiviteti sizmik do të vazhdojë edhe për ca kohë për shkak të mungesës së balancës mes shtresave të pllakës”,- thotë Berk Biryol, sizmolog në Universitetin e Karolinës së Jugut dhe udhëheqës i studimit.

Studimi thekson se bëhet fjalë për zhvillime normale të nëntokës, që hera pas herë në periudha të ndryshme trazohet.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...