Published On: 17 Qershor, 2016
Bota |

ShBA vazhdon prezencën e saj në Detin e Zi përkundër paralajmërimeve nga Rusia

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojmë të qëndrojnë në Detin e Zi përkundër një paralajmërimi nga ana e Rusisë se një shkatërrues amerikan që po patrullon atje e ka minuar sigurinë rajonale, ka thënë Mabus sekretari detar i ShBA-së.

Reuters njofton se shkatërruesi “USS Porter” u fut në Detin e Zi këtë muaj, duke e bërë Moskën të dal me kritika të ashpra, transmeton Gazeta Express.

Ndërkohë, Turqia dhe Rumania pritet që të bëjnë presion për prezencë më të madhe të NATO’s në Detin e Zi gjatë samitit të NATO’s në Varshavë këtë muaj.

“Do të vazhdojmë të qëndrojmë atje [Detin e Zi]”, tha Mabus, duke shtuar “do të frenojmë. Kjo është arsyeja kryesore pse në gjendemi atje; t’i frenojmë agresionet e mundshme.”/Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...