Published On: 9 Korrik, 2016

SHBA-të i kundërpërgjigjen ashpër Rusisë, i dëbon dy diplomatë rus

Shtetet e Bashkuara kanë dëbuar dy diplomatë rusë si përgjigje ndaj një sulmi kundër një diplomati amerikan në Moskë, njofton Departamenti i Shtetit.

Zëdhënësi John Kirby ka tha se të dy zyrtarët – emrat e të cilëve s’janë bërë publik – ishin urdhëruar të largoheshin nga ShBA më 17 qershor.

Kirby po ashtu kishte thënë më herët gjatë këtij muaji se një polic rus e kishte sulmuan një diplomat amerikan afër ambasadës së ShBA-së në Moskë, shkruan BBC, përcjell Gazeta Express.

“Ky veprim ishte i paprovokuar”, tha ai.

Por, Rusia kishte thënë se diplomati i sulmuar po punonte për CIA’n dhe se kishte refuzuar të tregojë kartën e identitetit.

Muajin e kaluar, zyrtarët amerikan thanë se ngacmimi i diplomatëve amerikanë nga ana e shërbimeve inteligjente ruse ishte në rritje.

Dosido, Rusia i ka mohuar akuzuat./Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...