Published On: 29 Shkurt, 2016
Bota |

SHBA, “super e marta” në prag; sondazhet: Trump e Clinton në krye

SHBA, “super e marta” në prag; sondazhet: Trump e Clinton në krye “Super e marta” është në prag për pretendentët për kandidaturën presidenciale në SHBA dhe sondazhet më të fundit sugjerojnë se emri që do të triumfojë do të jetë ai i Donald Trump.

Të martën, 11 shtete amerikane votojnë njëkohësisht për të preferuarit e tyre republikanë apo demokratë dhe fitorja në këtë ditë konsiderohet si një hap vendimtar dhe përcaktues për kandidaturën presidenciale.

Analistë dhe ekspertë të shumtë politikë në SHBA të mbështetur edhe nga shifrat e sondazheve thonë se Donald Trump do të përhap panikë mes lidershipit republikan me suksesin që pritet të arrijë.

Vetë Trump gjatë një mitingu me mbështetësët e tij në Tenesi tha se të gjithë duhet të shkojnë të votojnë sespe e marta do të jetë një ditë historike.

Rivalët e tij, Ted Cruz dhe Mark Rubio ndërkohë kanë pritshmëri shumë më të ulëta dhe i mjaftojnë që të fitojnë një shtet cilindo qoftë. Madje për Cruz situata është vendimtare pasi nuk ka të sigurt fitoren as në shtetin e tij, Teksas.

Në krahun tjetër, në atë demokrat, pritet fitorja e Hillary Clinton ndaj Bernie Sanders, megjithëse sondazhet nuk e japin me aq siguri sa atë të Trump.

Sanders është shfaqur si një kundërshtar i fortë për Hillary Clinton dhe kjo kërkon që të shfrytëzojë “super të martën” për të krijuar distancën e duhur me të dhe për ta lënë jashtë gare.

Të martën pretendentët republikanë do të garojnë për vota në Alaska, Alabama, Arkansas, Xhorxhia, Masaçusets, Minesota, Oklahoma, Tenesi, Teksas, Vermont dhe Virxhinia.

Demokratët gjithashtu garojnë në këto shtete me përjashtim të Alaskës, ndërsa për ta votohet edhe në Kolorado dhe në Asamoan amerikane.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...