Published On: 9 Janar, 2016

SHBA: Powerball çmim i parë arrin në 800 milionë dollarë – rekord në historinë e saj

  • “Edhe pse shanset janë kundër jush, kjo është vetëm eksitim , ‘Hey, ‘You never know! Ej ju nuk e dini! se mund të zgjoheni një ditë dhe të jeni ju një milioner,’ ” thotë Chris , 31 vjeç, nga Nashville.
sina
Shkruan: Beqir SINA

NEW YORK NY – Me shitjet e fundit dhe mos fitimin e saj të mërkurën lotaria amerikane Powerball – ka thyer rekordin në historinë e saj sipas të dhënave të mëparshme, mbasi tani shanset janë në rritje që dikush do të fitojë 800 milionë dollarë xhekpotin që hidhet sot të shtunën mbrëma në orë 11e15 –

Por, zyrtarët e kësaj lotarie Powerball – thanë në qoftë se askush nuk përputhet me të gjitha numrat, çmimi i ardhshëm ( pra të mërkurën) pritet të ngrihet në një kuotë marramendëse dhe rekord në të gjithë rruzullin – me 1 miliard dollar amerikan.

Powerball nisi çmimin e saj, të “çmendur” dy muaj më parë në 4 nëntor 2015, kur çmimi i parë Powerball, është rritur nga 40 milionë dollar amerikan në çdo pikënisje mbasi askush nuk ka fituar çmim i parë, dy herë në javë të mërkurën dhe të shtunën respektivisht të çdo jave në mbrëmje, dhe arritur sot në 800 milion dollar amerikan.

Çdo gjë është më e sigurt duke lënë pas alibitë dhe ëndrrat e të gjithë atyre që kanë blerë një ticket lotarie – biletë, se çfarë do të ndodhë në qoftë se askush nuk përputhet numrat në pesë topa të bardhë dhe një Powerball kuq – i quajtur Superball, mbasi të mësojnë numrat që do të bien sonte në mbrëmjen e “ëndrrave” ku të gjithë janë fitues deri sa të bien numrat .

Shtypi amerikan thotë se “megjithëse, deri sot afër mesnate të gjithë jetojnë me ëndrra dhe bëjnë plane nëse e fitojnë, Powerball sonte, nesër patjetër do të hidhërohen – por, natyrisht kjo është ajo që quhet ndryshe “Loja e fatit – Lotaria”, tha njëri prej atyre, që e ka luajtur më shumë se çdo njeri lotarinë në Nju Jork, por që asnjëherë nuk e ka fituar.

“Kjo patjetër do të shkojë duke kaluara edhe 1 miliard dollar në qoftë se këtë të shtunë asnjeri nuk i “rrok” të 5 numrat nga 1 deri në 70 dhe Superball nga 1 deri ne 19”, tha ai.

Ka rreth 259 milion kombinime numrin në lojë për atë që ka shpërthyer në çmimin e dytë më të madh ndonjëherë, por shanset të gjatë nuk po frenojnë linjat e gjata në shitore biletë lotarie.

Shanset për të fituar sot janë një çështje e statistikave dhe probabilitetit, por ato janë fakte që shumica e lojtarëve (atyre që kanë blerë një biletë lotarie) nuk mund të kuptojnë plotësisht, tha Ron Wasserstein, drejtor ekzekutiv i Shoqatës Statistikore Amerikane,me qendër në Alexandria, Virginia

“Edhe pse shanset janë kundër jush, kjo është vetëm eksitim , ‘Hey, ‘You never know! Ej ju nuk e dini! se mund të zgjoheni një ditë dhe të jeni ju një milioner,’ ” thotë Chris, një 31 vjeçar, nga Nashville.

Kështu, që këto ditë të paktën në Nju Jork, kemi parë aq shumë njerëz, që po blejnë bileta Powerball në Nju Jork, radhe e gjatë e njerëzve, në pikat e shitjes së biletave, duke pritur në disa dyqane deri në trotuare, sa që tha një zëdhënës i Lotarisë, se po mbaron edhe letra për bileta, duke i lënë punëtorët lotarisë të përpiqen për rifurnizimin, mbasi kanë qenë të pa përgatitur për një dyndje kaq masovike të paparë ndonjëherë.

Me fat çdo njërit – Good Lucky!

 

881458.jpg

1151923_630x354.jpg

POWERBALL-png.png

1148537_1280x720 (1).jpg

1152345_630x354.jpg

EPA_powerball_800_million_jef_160108_12x5_1600.jpg

KNXV 800 million powerball_1452270395618_29586681_ver1.0_640_480.jpg

powerball.jpg

SC Lottery Powerball Tops $800 Million.png
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...