Published On: 16 Qershor, 2016

SHBA nuk e përkrah ndërtimin e Luginës së Diellit në Veri

Ani pse kishin vendos gurthemelin e 300 shtëpive në Veri të Mitrovicës pa marrë asnji leje nga Institucionet e Kosovës, Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinor ka ndërpre punimet në këtë komunë. Kështu ka ba të ditun Bashkim Bekolli, Këshilltar i Ministrit Ferid Agani.

Ai ka thanë se “Ministria e Mjedisit nuk ka me lejue në asnji mënyrë me u zhvillue këto punime të jashtligjshme”.

E, shqetësimin për këtë çashtje e ka shpreh edhe Ambasada Amerikane, e cila për Televizionin Rrokum tha se, të gjitha projektet që ndërtohen në Kosovë, duhet me u ba në bazë të kornizave ligjore të Kosovës.

“Jemi te shqetesuem se ky projekt ka dale nga korniza ligjore e Kosoves. Te gjitha projektet e ndertueme mbrenda Kosoves duhet te ndermerren me aprovimet e duhuna nga Qeveria e Kosoves, perfshi Ministrine e Ambientit dhe Planifikimit Hapesinor.
Te gjitha proceset per rikthimin e individeve ne Kosove duhet te kryhen mbrenda kornizes ligjore te saj. Nese ky proces vazhdon, atehere duhet me veprue me lejet dhe miratimet e duhuna te Kosoves.”

Edhe kryeministri i vendit Isa Mustafa pat thanë se kjo lagje nuk ka me u lejue të ndërtohet.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Xhelal Ferizi thotë:

  Ju lutem AMERIKE E DASHUR pengojeni ndertimin DHE QELLIM kolonizimin me serbo pansllav KANIBAL –
  Ata serbo qetniket po vershojn e perseri si hijneat ne teritoret antike iliro shqiptare -me ndihmen e fondeve ruse dhe kineze . Ju lutem amerike edhe ju gjeni fonde ne gjith boten per ne edhe nga bankat boterore -e mos na leni keshtu te varer –sepse ne keto kushte ne nuk mundemi te mbrohemi nga askush -dhe mundet me na pushtue kina rusia serbia irani greqia maqedonia e qdo kush –
  Ku do dhe ne qdo pllembe toke shqiptare q e merret nga serbet -aty ka ide e plane per pushtime instalime baza ushtarake ruso kineze koreane iraniane -prandaj ndaloni kanibalet
  NuK I BJEN MIRE ASKUJ neperendim NE QOFTE SE SERBET MIZORE ARRIJNE SUKSESE NE TROJET SHQIPTARE – POR AS NE EUROPE askuj nuk do ti bjen mire -dhe europa duhet te ju jepe para shqiptarve e fonde -dhe amerikes poashtu pasi q e amerika dhe shqiptaret jan bere sakrifica te mbrojtjes dhe sigurise se europes –
  TE LUTEM AMERIKE NA NDIHMO MA SHUM -nuk mjafton kjo ndihme qe jeni duke na dhene esht shum e vogel -ne kemi nevoje per fonde gjigante dhe zhvillime ekonomike Ju lutemi amerike KEMBGENGULNI MA TEPER PER TROJET SHQIPTARE -JU DUHET TE NA FORCONI EKONOMISHT ME EKONOMI GJIGANTE NE SHQIPTARVE -TE GJENI MENYRAT EDHE NE MENYRA ILEGALE TA REALIZONI KETE PLAN –SHQIPERIA ETNIKE DUHET TE JET ME E ZHVILLUAR SE EUROPA DHE SE JAPONIA – SHQIPERIA ETNIKE DUHET TE JET ME ZHVILLIM E DYTA NE BOTE PAS AMERIKES –VETEM ATHER NE MUNDEMI TE BEHEMI MBROJTES TE AMERIKES MBROJTES TE EUROPES DHE MBROJTES TE SHQIPERISE ETNIKE :
  SECILI SHQIPTAR DUHET TE JET PROAMERIKAN- POR DHE I PASUR
  NE MENYRE Q E TE MUNDEMI TE ARRIJME QELLIMET TONA – QE JAN TE DOBISHME EDH EPE RJU -NE DUHET TE JEMI TE FORTE -DHE TE SUKSESSHEM PER NDALJEN E SHUM RREZIQEVE -QE PO NA VERSULEN NE TROJET SHQIPTARE -SI KINA RUSIA IRANI KOREA VERIORE ISISZMI WEHABIZMI FASHIZMI -SEPSE E GJITH BOTA JAN KONCENTRUAR NE SHKATRRIMIN E AMERIKES DHE SHKATRRIMIN E SHQIPTARVE :
  DUKE U NISE NGA KETO FAKTE -AMERIKA DUHET TE GJENE MILIARDA PER TE DERDHE NE TROJET SHQIPTARE PER ZHVILLIM — DHE KETE ZHVILLIM DHE TE GJITHA ATO KREDI TE JA BESOJ AUTORIT TE KETIJ SHKRIMI – AUTORI BETOHET SE TE GJITHA ATO PARA E HUA E KREDI – PA ANSJE KEQPERDORIM – DO TI INVESTOJ NE FORCIMIN DHE PUNëSIMIN E SHQIPTARVE – NE FORCIMIN E ATDHEUT DHE SHQIPERIS E ETNIKE AUTORI XHELAL FERIZI

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...