Published On: 13 Maj, 2016

SHBA jep alarmin: Xhihadistët po mësyjnë Europën si emigrantë

Një valë e paprecedentë xhihadistësh, të njohur ndryshe si “luftëtarët e huaj” po mësyjnë në Europë. Alarmi vjen nga shefja e antiterrorizmit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Lisa Monaco. Gjatë vizitës së saj në Bruksel, ku u takua me kryeministrin Charles Michel, zyrtarja amerikane nxiti autoritetet belge të ndajnë më shumë informacione me vendet aleate në luftën kundër ISIS. Monaco konfirmoi se SHBA-të po bashkëpunojnë me Belgjikën në hetimet mbi sulmet terroriste në Bruksel e Paris.

Shefja e antiterrorit amerikan nënvizoi se Europa kërcënohet nga rreziqe; Kthimi në kontinentin e vjetër i luftëtarëve të stërvitur në kampet xhihadiste në Siri, si edhe aftësia e Shtetit Islamik për të radikalizuar një numër të madh njerëzish në tokën europiane, duke i bindur të kryejnë sulme terroriste në vendin ku ndodhen.

Zyrtarët amerikanë nënvizojnë se problemi nuk është vetëm ndarja e informacionit, por edhe shpejtësia e këtij shkëmbimi, pasi sot në Europë ekzistojnë celula që janë të afta të kryejnë sulme në shumë pak kohë. Një tjetër rrezik që kërcënon është edhe infiltrimi i terroristëve mes fluksit të emigrantëve që vijnë nga Lindja e Mesme. Sipas të përditshmes gjermane “Noje Osnabryker Cajtung”, policia federale gjermane ka marrë më shumë se 369 sinjalizime për persona të dyshuar si terroristë që kanë hyrë në Gjermani bashkë me refugjatët sirianë.

Edhe sipas agjencisë federale gjermane të antikrimit, numri i të dyshuarve për terrorizëm që janë infiltruar mes emigrantëve të ardhur në Gjermani është më i lartë nga sa mendohej. Sipas BKA, janë 369 sinjalizimet për persona të dyshuar dhe për 40 raste kanë nisur tashmë hetimet gjyqësore. E njëjta zyrë konfirmon se rreziku për atentate në Europë dhe sidomos në Gjermani është shumë i lartë.

“Sulme të reja nga celulat terroriste islamike nuk mund të përjashtohen”, ka deklaruar BKA. Ndërkaq autoritetet gjermane janë duke hetuar 40 raste në të cilat militantë islamikë janë të dyshuar se kanë hyrë në vend gjatë valës së refugjatëve nga Lindja e Mesme, ka thënë policia federale të mërkurën. Kjo nënkupton se shifrat e rasteve të tilla janë dyfishuar që nga janari dhe pritet të thellojnë brengat mbi nivelin e kërcënimit në Gjermani, e cila nuk ka përjetuar sulme të shkallës së gjerë islamike sikurse ato që tronditën Francën dhe Belgjikën fqinje muajve të fundit, raporton Reuters.

Por shefi i agjencisë shtetërore gjermane të inteligjencës, Hans-Georg Maassen ka thënë gjatë një konference për mediat javën e kaluar se ndonëse ka mënyra më efikase për të kontrabanduar luftëtarë, Shteti Islamik duket të ketë dërguar disa përmes shtegut Ballkanik. Dy nga kamikazët e sulmeve të 13 nëntorit në Paris që vranë 130 persona kanë hyrë në Evropë përmes shtegut ballkanik siç kanë bërë edhe dy personat e tjerë që autoritetet besojnë se kanë pasur për qëllim pjesëmarrjen në ato sulme, por janë vonuar dhe arrestuar në një qendër refugjatësh në Salzburg në muajin dhjetor.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...