Published On: 23 Shkurt, 2016

SHBA-ja ua ndalon të shkelin në Amerikë edhe Ramush Haradinajt dhe Fatmir Limajt

 

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj dhe ai i Nismës për Kosovën Fatmir Limaj, duket të jenë persona të padëshiruar për Amerikën.

Këta dy përfaqësues opozitar tash e një kohë nuk kanë pasur asnjë ftesë zyrtare për të në shtetin mik të Kosovës. Burime të ORAinfo bëjnë të ditur se shteti amerikan ua ka mbyllur dyert Haradinajt dhe Limajt.

Madje sipas këtyre burimeve, gjasat që Haradinaj dhe Limaj të marrin vizë amerikane në një të ardhme të afërt janë shumë të vogla. “Dhuna e shprehur nga deputetët e opozitës gjatë seancave të Kuvendit ka zbehur tej masje raportet e shtetit amerikan me përfaqësuesit e opozitës kosovare”, i kanë thënë portalit burime ndërkombëtare.

ORAinfo ka kontaktuar edhe me Ambasadën amerikane në Kosovë. Por kjo e fundit ka refuzuar të jap përgjigje nëse përfaqësuesve të opozitës u është refuzuar viza amerikane.

“Te dhënat mbi viza janë konfidenciale sipas Ligjit për Shtetësi dhe Imigrim (Section 222(f)). Ne nuk mund të flasim për detajet e rasteve individuale lidhur me viza”, ka qenë përgjigja dhënë ORAinfo-s nga zëdhënësi i Ambasadës amerikane Philip Drewry.

Kujtojmë që të premten e kaluar, ambasadori amerikan Greg Delawie pas hedhjes së gazit lotsjellës në seancën e Kuvendit të Kosovës, ka thënë se veprimet e liderëve opozitarë janë neveritëse. /ORAinfo/

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...