Published On: 7 Tetor, 2016
Bota |

SHBA-ja akuzon zyrtarisht Rusinë për sulme kibernetike

Zyrtarët amerikanë kanë akuzuar zyrtarisht Rusinë për sulme kibernetike kundër organizatave politike, që për qëllim kishin interferimin në zgjedhjet amerikane.

E-maili i fundit i hakuar “është në përputhje me metodat dhe motivet e përpjekjes së Rusisë”, tha Departamenti i Sigurisë Kombëtare, raporton BBC.

Ajo përmendi përpjekjet e bëra në sistemet të lidhura me zgjedhjet.

E të dhënat kanë treguar për diskutimet brenda Partisë Demokratike, të cilat ishin publikuar në fillim të këtij viti.

Në numër e-mailesh të turpshme kanë dalë në dritë gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2016, transmeton KosovaPress.

Një deklaratë e përbashkët nga Departamenti i Sigurisë Kombëtare dhe Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare për Sigurinë e zgjedhjeve thotë se në këtë çështje janë përfshirë zyrtarë të lartë në Kremlin.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...