Published On: 15 Korrik, 2016

SHBA investoi 20 vjet në pavarësinë e Kosovës

 

Pasi që Kosova shpalli pavarësinë tetë vjet më parë, Dacic pyeti asistenten e sekretarit te shtetit te SHBA Victoria Nuland si është e mundur që amerikanët kanë avokuar dy dekada për të.

“Kur i thashë se kam menduar se Shtetet e Bashkuara ka mbrojtur sovranitetin e Serbisë në vitin 1996, ajo tha se ata gjithmonë angazhohen për sovranitetin e Serbisë, por pa Kosovën”, ka thënë Dacic.

Ministri në mandatin teknik në një konferencë të përbashkët me raportuesin special të PE David McAllister Speciale tha se kishte dëgjuar fjalë të ngjashme nga ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov.

“I thashë, dhe kjo është shumë interesante dëgjova prej Lavrov, i cili tha se Rusia është e angazhuar për sovranitetin e Ukrainës pa Krimenë. Shihni se si janë të ndryshme shumë interpretime të parimeve dhe kushteve të ndryshme,” tha Dacic.

Siç tha ai, e gjithë kjo lëvizë një temë tjetër.

“Nëse ne tani jemi pak naiv, dhe është hera e parë që ne kemi dëgjuar se ata kanë investuar 20 vjet investime në pavarësinë e Kosovës, por ajo ngre disa pyetje të tjera. Çështja e bombardimit të Serbisë në vitin 1999, sepse unë mendoj se është koha, që nuk është vetëm për Irakun, por të marrin në konsideratë çështjen e justifikimit të bombardimit të Serbisë në vitin 1999 “, ka thënë Dacic.

Daçiç tha se Serbia dhe Bashkimi Evropian kanë pikëpamje të ndryshme për disa gjëra, dhe ju e dini atë “, edhe në Moskë dhe Pekin.”

Kur u pyetën në lidhje me pretendimet B92 Ivica Daçiç në lidhje me ngjarjet e vitit 1999, David McAllister nuk ka dashur të komentojë.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. haku thotë:

    SHBA dhe BE per pos Pavarsise se Kosoves duhet te ngrehin edhe nje ceshtje tjeter e cila do te shkoje ne favor te justifikimit te bombardimeve te vitit 1999 kunder Serbise. BE duhet te bie nje rezulute per gjenocidin serbe ndaj shqiptareve pas vendimit te Kongresit te Berlinit me 1878. Pastaj te kerkoje shfuqizimin e Ligjit mbi Raformen Agrare te vitit 1919 (zbatuar 1924 ) me te cilin ligj iu eshte marre toka shqiptareve me dhune, si atyre qe u debuan nga trojet e veta po ashtu edhe atyre qe mbeten ne Kosove. Ky ligj gjithashtu ishte diskriminues pasi qe toka i mirrej vetem shqiptareve, boshnjakeve dhe italianeve (ne Dalmaci).Me kete ligj eshte kolonizuar Kosova me kolone serbe te cilet te cilet jane mbi 80 perqind kolonist e jo starosedioce-serbe te kohes se Perandorise Osmane. Toka iu eshte marre pa kompenzim duke mos u mbeshtet fare ne dispozitat e ligjit. Psh. ne fshatin tim fshataret nuk kihin me shume se 4-5 hektare toke mesatarisht si dhe pake kullosa. Erdhi ai i KRALIT dhe u tha fshatareve:ju keni shume toke dhe duhet t’i ndani me “musafiret” te cilet po ju bijme me jetua bashke me juve. Pra KRALI ne fshat e pruni zullumin e jo musafirin. Per kete Parlamenti Europian duhet te kerkoje shfuqizimin e ketij LIGJI fantom kunder shqiptareve. Shqiptaret nuk kane cka te kerkojne ne Krahinen e Toplices por kane te drejte hetime rreth ligjit ne fjale dhe permirsimin e demeve te shkektuara nga ky ligj. NATO-ja kishte te drejte te intervenoje.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...