Published On: 18 Janar, 2016
Bota |

SHBA ia kthen Iranit borxhin nga viti 1981

  • Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’ia kthejnë Iranit 1.7 miliard dollarë borxhe me kamatë nga periudha e Revolucionit Islamik dhe e ndërprerjes së marrëdhënieve diplomatike.

Këtë njoftim e bëri publik sekretari Shtetëror, John Kerry, transmeton Koha.net.

Bëhet fjalë për 400 milionë dollarët e ngrirë më 1981 dhe 1.3 miliard dollarë në emër të kamatave.

Këto mjete janë pjesë e fondeve që Irani i shfrytëzonte për blerjen e armëve nga SHBA

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...