Published On: 21 Prill, 2016
Bota |

SHBA dërgon për herë të parë avionët B-52 kundër ISIS

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dërguar për herë të parë në Siri dhe Irak avionët bombardues B-52.

Avionët luftarakë do përdoren për të luftuar Shtetin Islamik.

Autoritetet thonë se avionët janë dërguar ekskluzivisht për ‘sulme precize’- ndryshe nga lufta në Vietnam, kur avionët B-52 përdoreshin për bombardime në masë.

Për këtë arsye, avioni u bë simbol i superfuqisë amerikane gjatë Luftës së Ftohtë.

“Në kujtesën kolektive janë bombardimet e B-52 përpara disa dekadash, kur sulmet ishin pa kriter përzgjedhje. Këto kohëra kanë mbaruar. Sot B-52 është një platformë e sulmeve precize,” tha një zëdhënës i flotës ajrore, Steve Warren.

Avionët B-52 janë stacionuar prej dy javësh në Katar.

SHBA kanë nisur një fushatë ajrore kundër Shtetit Islamik që prej vitit 2014.

Im Vietnamkrieg wurde die „B-52“ für Flächenbombardements genutztUS-„Alleskönner“ aus dem Kalten Krieg | B52-Bomber sollen ISIS-Terroristen stoppen

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...