Published On: 10 Janar, 2016

Shaqiri a do të luaj ndonjëherë për Kosovën?

  • Xherdan Shaqiri ka hedhur poshtë mundësin që të luaj për Kosovën, nëse kjo e fundit pranohet në FIFA

Në një intervistë të gjatë për të përditshmen zvicerane Blick, Xherdan Shaqiri i Stoke Cityt, ka thënë se ndihet mirë te Kombëtarja zvicerane dhe do të pensionohet aty.

Shaqiri ka folur edhe për Shqipërinë, duke thënë se ata asnjëherë nuk u interesuan për të deri në momentin kur Zvicra insistoi që ai të luaj për kombëtaren e tyre.

“Jo, nuk do merrem me këtë. Ndjehem shumë mirë në kombëtaren zvicerane”, është përgjigjur shkurtimisht Shaqiri kur është pyetur nëse do të luaj për Kosovën pas prnaimit në FIFA.

“Kur isha me kombëtaren U-18 të Zvicrës, ata nuk më njihnin. Kur isha 18 vjeç, isha pjesë e kombëtares zvicerane. Vetëm atëherë kjo u bë temë diskutimi në Shqipëri”, ka thënë Shaqiri.

“Unë kam lindur në vitin 1991 në Kosovë. Babai im kishte kohë që punonte këtu në Zvicër në ndërtim. Në vitin 1992 arriti të na tërhiqte të gjithëve. Erdhëm në një shtëpi sharmante, e cila ngrohej akoma me dru. Mbaj mend se kur ishim fëmijë, nëse qëndronim shumë brenda, bëhej shumë nxehtë. Kohezioni i ngushtë i familjes sonë është i jashtëzakonshëm edhe sot. Kjo është arsyeja pse kam blerë dy banesa pranë njëra-tjetrës, për të qenë bashkë sa më shumë të jetë e mundur”, ka thënë ndër të tjera Shaqiri në këtë intervistë për Blick.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...