Published On: 26 Maj, 2016

Shalsi: Kemi rënë në batak. Paloka: Si të flasim për ushqyerjen me gji, kur kemi pamjet e Shukriut

Kuvendi nisi punimet e seances plenare me diskutimin e “moratoriumit të gjuetisë në Republikën e Shqipërisë”. Shpallja e tij synon ndalimin e aktivitetit të gjuetisë sportive dhe turistike në vend për një periudhë 5-vjeçare dhe përmirësimin e gjendjes së llojeve të faunës së egër, objekt gjuetie.

Deputeti socialist, Eduard Shalsi në nisje të seancës së sotme parlamentare iu ka tërhequr vëmendjen kolegëve të tij, pasi sipas Shlsit, shfrytëzojnë gjithë seancën parlamentare për diskutime të çdo lloj çështjesh por jo për ligjet e planifikuara.

“Kemi rënë në një batak, diskutojmë për gjithçka por jo vetëm për ligjet. Nuk është serioze dhe normale të flitet për çështje që nuk janë në rendin e ditës”,- tha Shalsi.

Në përgjigje, kreu i grupit Parlamentar të PD-së, Edi Paloka tha se deputetët nuk mund të mos flasin për çështje që shqetësojnë qytetarët.

“Kuvendi është i vetmi vend ku kemi të drejtën e fjalës, si të flasim për ligjin e ushqyerjes me gji kur kemi pamjet e Shukriut në TV, po kur shohim skandale? Këtu skandalet zënë njëri-tjetrin. Ju propozoni të mos i përmendim këto. E drejta e deputetëve për të folur në Kuvend është e padiskutueshme”,- vijoi ai.

Krahas moratoriumit të gjuetisë axhenda parashikon dhe diskutimin e ndryshimeve në ligjin ‘Për titujt e pronësisë’, të ratifikimit te marrëveshjes ndryshuese me kfV Frankfurt AM MAIN, për financimin e projektit “Linja e transmetimit 400 kilovolt Shqipëri-Kosovë”, si dhe interpelancen me ministrin e Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, kërkuar nga grupi parlamentar i PDIU-së, lidhur me ecurinë e punës në rrugën e Arbrit.

Ashtu si në seancat e mëparshme, zhvillimet nga aktualiteti politik në vend pritet të mbizotërojnë diskutimet e sotme në parlament, ku mes tyre vecohet reforma në drejtësi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...