Published On: 7 Shtator, 2016

Shaip Muja i kundërpërgjigjet Millo Gjukanoviqit: Demarkacioni është bërë gabim, këtu ka gisht edhe komisioni shtetëror i Malit të Zi

Ndaj deklaratës së kryeministrit të Malit të Zi, Millo Gjukanoviq se Demarkacioni i kufirit ndërmjet Malit të Zi dhe Kosovës është “çështje e brendshme e Kosovës”, ka reaguar deputeti i PDK-së, Shaip Muja.

Muja thotë për Gazetën Blic se demarkacioni nuk është çështje vetëm e Kosovës, por është çështje ndërshtetërore dhe dyshimet që janë vënë në pikëpyetje, janë bërë nga dy palët.

Muja, i cili është ndër deputetët që po e kundërshton versionin aktual të demarkacionit me Malin e Zi, i ka sugjeruar “Gjukanoviqit t’i konsultojë juristët e vetë për Kushtetutën e vitit 1946 të Malit të Zi dhe delimitimin e vitit 1946,  dhe do ta shoh që nuk është vetëm problem i Kosovës”.

“Por nëse mendon ai t’i vlerësoj kritikët siç i vlerëson Isa Mustafa, atëherë duhet ta dijë se ky demarkacion është bërë gabim dhe këtu ka gisht edhe komisioni shtetëror i Malit te Zi. Ai dhe të gjithë duhet ta dinë se pa iu nënshtruar një revizioni dhe sqarimin në detaje, nuk do të miratohet në Kuvend marrëveshja për demarkacionin”, ka thënë Muja për Gazetën Blic.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...