Published On: 7 Janar, 2016

Sfarqa opozita po shantazhon, dhe po përdorë dhunë për të ardhur në pushtet!

Në emisionin Info Magazine të Klan Kosovës është debatuar për protestën e paralajmëruar për 9 janar nga opozita.

Për t’u ballafaquar me argumente lidhur me protestën, kauzën, vendimin e Gjykatës Kushtetuese dhe aktualitetin politik të ftuar ishin, Muharrem Sfarqa kryetar i Ferizajt nga radhët e LDK-së dhe Rexhep Selimi, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje.

I pari i Ferizajt ka thënë se opozitarët kanë përdorur dhunë nëpër protesta të kaluara dhe kjo  nuk duhet të përdoret.

“Dhuna nuk na konvenon askujt, s’ka asnjë pushtet që dëshiron të provokojë dhunë sepse dhunës secili i përgjigjet me dhunë.”

“Gjuajtja e dritareve të Qeverisë me gurë gjithashtu në drejtim të policisë, djegia e automjeteve këto janë akte dhune.”

“Kuvendi është vendi i vetëm dhe marrjes së vendimeve dhe aprovimit të ligjeve, është tempull i demokracisë.”

“Ne nuk mund ta nxjerrim funksionimin e sistemit nga institucionet në rrugë. Nuk do të ishte mirë që njerëzit nga pakënaqësitë eventuale të përdoren për marrje të pushtetit,” ka thënë Sfarqa, njofton Klan Kosova.

Zoti Sfarqa i pyetur për votimin e ministrit të Jashtëm, Hashim Thaçi, ka thënë se çdo marrëveshje e nënshkruar duhet të zbatohet, njëjtë edhe ajo për Thaçin.

“Mendoj që duhet të krijohet një standard në politikën kosovare që marrëveshjet që nënshkruhet të zbatohen, nuk do të ishte mirë që menjëherë pas nënshkrimit të mos zbatohej ajo.”

“Dhe nuk do t’i bënte mirë askujt që të nënshkruante një marrëveshje që nuk donë ta zbatoj, kemi të bëjmë me sfida institucionale e jo personale.”

“Lidhja Demokratike ka bërë koalicion për shpëtimin e shtetit, me respektimin e marrëveshjeve dhe ecjen përpara,” ka thënë Sfarqa, njofton Klan Kosova.

Sfarqa ka thënë se opozita po shantazhon dhe po e përdorë dhunën për të ardhur në pushtet.

“Format e shantazhimit mund të shërbejnë vetëm si pretekst për marrjen e pushtetit me dhunë. Shantazhi ka të bëjë me mënyrën e organizimit të protestave në këtë mënyrë. Ky nuk është vetëm shantazh, por tentim për përmbysjen e rendit kushtetues në vend.”

“Rendi kushtetues mund të përmbyset vetëm me mjete demokratike e jo me dhunë. Nuk ka asnjë kauzë, përpos marrjes së pushtetit me dhunë,” ka thënë Sfarqa, njofton Klan Kosova.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...