Published On: 22 Janar, 2016
Bota |

Seri sulmesh terroriste në një zonë bregdetare në Somali

Një seri sulmesh terroriste kanë ndodhur të enjten në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu. Makina të mbushura me eksplozivë dhe persona të armatosur kanë goditur disa restorante në një zonë bregdetare.

Makina e parë shpërtheu pranë një restoranti në mbrëmje, ndërsa më pas 5 persona të armatosur hapën zjarr. Rreth 30 minuta më vonë një tjetër sulm u krye në një tjetër restorant.

Nga raportimet e para flitet për të paktën 3 persona të vrarë, por ekziston frika se numri i viktimave mund të jetë shumë më i madh.

Sulmet e fundit u morën menjëherë përsipër nga militantët e Al-Shabab. Përfaqësues të organizatës terroriste thanë se ata qëndronin pas sulmeve, ndërsa shtuan se disa nga luftëtarët e tyre ishin ende në disa nga kafenetë e zonës ku ndodhën sulmet.

Kryeministri i Somalisë, Omar Abdirashid Ali Sharmarke, reagoi menjëherë duke i dënuar sulmet, ndërsa i cilësoi ata si “barbarë”.

Zona bregdetare me lokale e restorante të shumta, frekuentohet kryesisht nga të rinjtë somalezë.

Terroristët somalezë të Al-Shabab, kanë lidhje të ngushta me Al-Kaedan, ndërsa së fundmi kanë rritur ndjeshëm sulmet e tyre në Mogadishu, por edhe në zona të tjera. Grupi terrorist sulmoi një javë më parë një bazë ushtarake të Unionit Afrikan, duke vrarë me dhjetëra ushtarë nga Kenia.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...