Published On: 26 Janar, 2016

Serbisë pa kushte i konvenon zgjedhja e Hashim Thaçit president i Kosovës

Diana Rexhepi

 

Ekziston në politikë dhe në qarqe politike, në luftë politike për qëllime të caktuara politike avancuese, metoda e vjetër e luftës politike sipas asaj thënie: “sa më keq, aq ma mirë”. Në luftën politikë të Serbisë për ta rikthyer Kosovën apo për ta anuluar herdokurdo ndarjen e Kosovës nga Serbia, është avancuar kjo metodë “sa më keq, aq ma mirë”. Sidomos pas shpalljes së Pavarësisë së Kosovës në shkurt të vitit 2008, dhe njohjes së shtetit të Kosovës nga Bashkësia Europiane dhe SHBA-të. Çka ia shton shpresat Serbisë për rikthimin e Kosovës në kufi të saj, Serbisë, edhepse shumë shtete të botës e kanë njohur pavarësinë e Kosovës? Që bota do ta sheh se “kush dhe çka janë shqiptarët e Kosovës, nga kush udhëhiqet shteti i Kosovës “. Ju shkon në favor fakti, mendojnë serbët pushtetarët e Serbisë, por dhe aleatet e tyre, që në Rendin e Ri Botëror asgjë nuk është me fikse. As shtetet, as kufij, e as rendi shtetëror në çfarëdo shtet në botë, që edhe u tregua në shembullin e Irakut, Libisë, Sirisë dhe Ukrainës gjegjësisht gadishullit të Krimesë, i cili brenda 10 ditësh është ndarë nga Ukraina dhe është bërë pjesë e Rusisë në vitin 2014. Por, ata në qarqe politike të Serbisë, me eksperiencë shumë më të gjatë diplomacie se sa që janë qarqet diplomatiko -politike të Kosovës, është avancim, avantazh, që vet shteti i Kosovës i jep argumente avancuese kundërshtarit, sepse shumica e madhe e qeveritarëve nga Kosova janë të dyshuar edhe nga vet bashkësia ndërkombëtare, se merren me krime të ndryshme, shantazhime në mes veti, vrasje politike, dhe se shumë nga qeveritarët dhe apo kryesisë të parlamentit janë në liste të dyshuarve të mundshëm për krime lufte gjegjësisht në listën e ashtuquajtur Specialja. Pikërisht për këtë Serbët i fërkojnë shuplakat, atyre i konvenon që Hashim Thaçi të jetë kryeministër apo kryetar shteti. Që me mujt me i tregu botës: Qe, a po shihni, çfarë shteti është Kosova që e keni njoh juve për shtet të pavarur, a po e shihni kush është kryetar i tyre, a po e shihni kush janë njerëz më të afërt të kryetarit të tyre Thaçit, nga Xhavit Haliti dhe disa tjerë, të gjithë këta po edhe të tjerë pushtetmbajtës, janë të dyshuar për krime lufte, krime dhe vrasje politike pas lufte, të dyshuar për trafik të armëve, narkotikeve të ndaluar, për pasunim të paligjshëm dhe kështu me radhë… Qarqe lobiste të forta serbe, në Londër, Paris dhe Moskë, po gëzohen pa masë për faktin gati të pashmangshëm, mendojnë ata, që Hashim Thaçi të zgjidhet për kryetar të ri në shtetin e Kosovës. E gëzimi më i madh i lobistëve dhe qarqeve politike serbe është të arrestohet pikërisht në atë post, si president i shtetit të Kosovës. Edhe ai dhe njerëz të tij, në pozita të larta shtetërore, sepse sipas disa informatave nga burime diplomatike ndërkombëtare, pikërisht Hashim Thaçi është një prej të dyshuarve-akuzuarve për krime lufte gjegjësisht emri i Hashim Thaçit, sipas atyre burimeve është i pozicionuar lart në Listëen e Speciales. Sipas një analitiku kroat, të afërt me qarqet e Shërbimit informativ kundërzbulues, serbët kanë agjent, aleat, njerëz të tyre të infiltruar në borde të këshilltarëve dhe në administratë më të lartë të Kosovës, që me detyrë e kanë nxitur dhe këshilluar Hashim Thaçin që të kandidohet për president të shtetit të Kosovës, e me qëllim të realizmit të skenarit të lartpërmendur, arrestimi i tij pikërisht në post të presidentit, dhe të mund të bagatellizohet Kosova para bashkësisë ndërkombëtare, dhe si rrjedhojë të hyhet në fazë të falimentimit të shtetit të Kosovës. (Shqiptari.eu)

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. januz thotë:

  veq edhe naj dit se si millosheviqi n hag duhet m kry ky mut trathtar

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. januz thotë:

  ashtu osht bile po dalin n shesh krejt

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...