Published On: 6 Tetor, 2016

Serbia preferoi Hashimin nga Blloku i zi i Tiranës

 
Shkruan: Idriz Zeqiri
 
  Më 1 tetor 2016, anëtari i Kryesisë të LDK-së dhe ministër i brendshëm  i Kosovës, Skënder Hyseni, deklaroi: 
     1) “Rugova do ta pranonte me lehtësi koalicionin LDK-PDK”!

Kjo është një gënjeshtër e kulluar. Dihet ardhja enkas nga Brukseli i Havier Solanës, të plotfuqishmit të Bashkimi Evropian, për ta bindur Presidentin Ibrahim Rugovën, për ta pranuar koalicionin me PDK-në. Dr. Rugova, në vend të përgjigjës të drejtëpërdrejtë, ia bëri pyetjen hipotetike zotëri Solanës: “Në Spanjen tënde kush e zgjedh qeverinë dhe partnerin në koalicion, fituesi apo humbësi i zgjedhjeve”?! ( Dr. Rugova, si rëndom, pas temave të nxehta, lëshoi një të qeshur. Bashkëvuajtësi im, në burgjet shqiptare, Pjetër Arbnori, intimisht, njëherë, më tha: “Nganjëherë, e qeshura e Rugovës më duket e pa motivuar”. Unë, i shpjegova bacës Pjetër se ajo e qeshur i jep fund bisedës për atë temë, por mbetet dashamirës dhe i hapur për tema tjera ndaj bashkëbiseduesit. Dhe, Baca im, sa i përvuajtur, aq edhe i shkëlqyer, u bind për këtë.) Dhe, Solana ishte dorëzuar para Dr. Rugovës. Pikërisht, atë ditë iu bë atentat Presidentit Rugova. Edhepse dihen atentatorët, me emër dhe mbiemër, ata janë të lirë, madje deputet, pedagog, vrastarë të organizatës terroriste SHIK!!!
     Kjo është dëshmia më bindëse se Kryetari Rugova kurrë nuk do ta pranonte as koalicionin vasal të vitit 2013, me partinë-bandë PDK-në, e cila kishte ekzekutuar qindra ushtarakë, kuadro dhe veprimtarë të LDK-së. Abuzimi me emrin e Presidentit Rugova, për ta përligjur koalicionin aktual, rrënues, të LDK-së me PDK-në, është përpjekje e denigrimit të themeluesit të LDK-së.

     2) Zoti Skënder Hyseni shkreton edhe më shumë me shpifjen dhe denigrimin e Presidentit Rugova, me qëllim që ta lartësojë e hymnizojë, me servilizëm, figurën e Hashimit. Citojmë: “Ish- presidenti nuk ka pasur teke…, më së miri e ka dëshmuar kur ka pranuar që në krye të delegacionit kosovar në Rambuje të jetë Hashim Thaçi”!?! 

 
       Ky deklarim skandaloz i anëtarit të Kryesisë të LDK-së, Skënder Hyseni, është një falsifikim i rëndë dhe unik i historisë më të re të Kosovës dhe denigron, pamëshirshëm, post mortum (pas amëshimit), Presidentin Rugova. Është një lapsus, gabim, pse jo, edhe faj, që nuk duhet ta bëjë as një simpatizant i zakonshëm i LDK-së dhe lëre më një kuadër i saj, si zoti Hyseni!
 
      Një President Historik, ka emërtim të përjetshëm President dhe jo “ish-presedenti”, siç shprehet ai, sikur të ishte një president i radhës, kalimtar!
 
 
           Serbia preferonte bandën e LPK-së në Rambuje

     Ndërkombëtarët nuk donin ta inkriminonin Konferencën e Rambujesë me pjesëmarrjen e “komandantëve” të “UÇK-së”, sepse ishin në dijeni të krimeve të tyre në zonat përkatëse të luftës. Por, Serbia, në mënyrë përfide, i kushtëzoi ndërkombëtarët për përfaqësim të “UÇK-së”, edhepse në aparencë, në dukje zhurmonte kundër tyre! Ata preferuan Hashimin me kompani, që vinin nga Blloku i zi i Tiranës dhe Hotel “Rogner”, të cilët kurrë nuk kishin qenë pjesë e luftës. Lidhja e Shërbimeve Informative Francë-Serbi, pavarësisht të pjesëmarrjes të Francës me NATO-n, ishin aktive. Rasti denoncues i oficerit francez të NATO-s, është dëshmi vetëfolëse. Pra, Hashimin e kishin në rreth, për atëherë dhe tani. Për miqësinë e Hashimit me oficerin e Sigurimit francez, dhe ushtrimin e një bande të SHIK-ut në Francë, ishte në dijeni edhe Serbia. Kjo vazhdon të dëshmohet me marrëveshjet fatale për Kosovën, që ai ka nënshkruar me Serbinë dhe Malin e Zi.

     Për nivelin që kishte Konferenca e Rambujesë, kryesimi i takonte Presidentit Rugova. Ishte edhe Kryekomandant i Forcave të Armatosura të Republikës të Kosovës, me formacione ushtarake e luftarake, të komanduara nga oficerë të karrierës, mirë të organizuara. Por, Rugova kontestohej hapur nga LPK-ja, madje, në heshtje konspirative, edhe nga Serbia. Serbia kishte shumë agjentë brenda LPK-së dhe ndërkombëtarët kishin frikë se mos Serbia, përmes tyre, mund ta sabotonte dhe ta dështonte Konferencën.

     Serbia ishte e interesuar për praninë e LPK-së, alias “UÇK-së”, për dy arsye:


1) Brenda kësaj “UÇK-je” imagjinare kishte shumë agjentë potencialë të saj;

2) Kishin ideologji të përbashkët: komunizmin.
Njësoj: Sikur Shqipëria që e shante Rusinë, për 30 vjetë radhazi, por, në të gjitha vendimet e organizmave ndërkombëtare, vota e saj ka qenë e bashkuar me Rusinë, kundër Evropës dhe Amerikës!!
 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. VIKTOR thotë:

  RUGOVA DINTE SHUME MIRE
  SE LPKja ISHTE DOR E ZGJATUR E SHEBRIMIT SEKRET RUS0-SERB

  NE KRYE ME DJALIN E POLARIT FAMILJES SE POSHTRUESE THAQI

  LPKja NEKRYE ME VEGLAT E SERBIS QE I KISHTE INSTALUE SERBIA NE ZVICER,,KU QDO I 6 GJASHTI ISHTE IFORMATOR BASHKPUNTORISERBIS

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. fery thotë:

  …edhe me teper se kaq z. Zeqiri ,Enver Hoxha ,per te qene akoma me i bindeshem si antisovjetik dhe antislkav, shkroi edhe nji liber te cilin e titulloi , “socialimperializmi dhe eurokomunizmi jane antikomunizem ”
  …i shtrire ne spitalin e Ljubljanes , duke lexuar kete liber te Enverit ,dha frymen e fundit bashkpuntori me i ngushte i Titos , Edvard Kardelj sigurisht , nga stresi i madh qe kishte perjetuar duke lexuar ate librin me plote genjeshtra e hipokrizi provinciale shqiptare pasi ,askush se dinte me mire se vete E.Kardelj se kushe vertet ishte gjysemanalfabeti Enver Hoxha .
  Me vone kohrat ndryshuan dhe bashke ne kohen ndryshuan edhe njerzit dhe adhuruesit dhe idhetaret e serbokomunizmit ,ata ndryshuan formen dhe menyren e veprimit, ndryshuan lidhjet e vjetra dhe sigurisht , ngriten rrijete te tera lidhjesh te reja gjithnji me parullen e popullarizuar dhe te pranueshme per shqiptaret , me parullen e antiserbe dhe antisllave por qe ne te vertet , ishin arulla udbashesh shqiptar te regrutuar ne radhet antishqiptare.
  Dhe Rugova nuk u pranua kurre nga Beogradi vetem per faktin se kurre se pranoi te jete sherbetor i kesaje organizate famkeqe kriminale antishqiptare si ishin UDa dhe KOS.
  Z.Skender Hyseni sigurisht e di se LDK nuke mund ti fitoje zgjedhjet andaj dhe eshte i vetedijshem se vetem ne koalicion me fituesin e zgjedhjeve qe eshte PDK ,se vetem keshtu ai logarite se mund te jete i ulur ne karrigen e ministrit andaj , dhe ja rrahe supet z.H.Thaqi.
  Pa marre parasyshe se cfare ka ndodhur dhe cfare po ndidhe ,nji gje eshte e sigurte,se humbja e elektoratin te LDK ,pase presidentit Rugova ,ka qene sistematike dhe ka qene mire e planifikuar pikrisht nga oponent te ndryshem te LDK qe vepruan ne rrenimin e partise me te madhe ne Kosove ne forma dhe kohe te ndryshme deshmi e te ciles eshte rezulltati qe sot ka LDK dhe pozita e mjere ne te cilen gjendet kjo parti.
  E mira e kesaje te keqe eshte se te gjithe ata qe morren pjese ne rrenimun e LDK por ,jo edhe vlerave te saje ,e identifikuan vehren e tyre ne veper dhe sot dihen me emer dhe mbiemer . Amerika ,aleati me i fuqishem i shqiptareve ,nese dje e qiti nji Ibrahim Rugova dhe nji LDK , te cilet i rezistuan furtunave te kohes ,edhe ne nji te ardhme te afert do te sjelke dicka te ngjajshe , antiserbe dhe antiruse shume me te sostifikuar se LDK dhe I.Rugova me buzeqeshjen e tije ,i nderuar z.Zeqiri…dikush qe do ti beje balle fortunave te kohes sikur qe shkruajti shkrimtari i mirenjohur turk Arif Bozagji :
  “..nga Gryka e Rugoves,
  nji njeri me shall
  I cane furtunat me ball ..”

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...