Published On: 18 Qershor, 2016

Serbia po e realizon planin e saj

 

Fahri Xharra

Planet serbe ndaj shqiptarëve po kryhen me sukses në mënyrën më të lehtë të mundshme me ndihmën e vet shqiptarëve. Serbia ka strategji shtetërore, akademike dhe kishtare pravosllave. E ne?

Agjentura serbe ia arriti qëllimit qe me miqtë e saj turq e arabe te ndërtojë qindra xhami dhe medrese ne territore ku jetojnë shqiptaret. Ia arriti qëllimit qe nëpërmjet miqve te saj ti fanatizojë shqiptaret e ti prezantoje ne sytë e evropianeve si islamike radikalë dhe xhihadistë. Kështu Serbia justifikon luftën kundër Kosovës jo si një spastrim etnik, por si një lufte kundër terroristeve islamik.

“”Shtimi i predikimeve, i rrjeteve sociale dhe i xhamive në Kosovë u jep kënaqësi Serbëve sepse po u del një profeci e tyre! Ai pra i krijimit të një shteti islamik në Kosovë. Shqiptaret në Kosovë nuk vuanin nga mungesa e xhamive por kishin mungesë të tmerrshme të lirisë, është shumë e çuditshme se si këta njerëz po zëvendësojnë konceptin sublim të lirisë me një koncept fetarë”” ( nga Ismail Kadare)
Ku jemi? Si e mendojmë të ardhmen tonë si komb?

Mbi 50 % të katolikëve janë shpërngulur nga Kosova -Ky është qëllimi i serbëve i cili po realizohet me ndihmën tonë . “Nëse ndokush mendon se unë e kam motiv fanatizmin, gabohet shumë. Unë nuk jam fanatik, nuk jam fetar dhe besoni që feja nuk është shkak për të dalë sot këtu, nuk më është dukur lehtë të flas para jush për këtë teme, njerëz te vendit, që e kam pasur mall gjithë jetën dhe që kam bërë përpjekje për ta ndihmuar gjithë jetën nga atje ku kam jetuar, pa kurrfarë interesi në personal.( nga Pjetër Coli )”
Largimi i shqiptarëve katolik nga tokat shqiptare është një ëndërr e vjetër e Kishës Ordodokse të Stambollit e cila me ndihmën po ashtu të Kishës greke dhe asaj pravosllave serbe dhe me ndihmën e turqve e kryen një zbrazje përfundimtare të shqiptarëve nga tokat e tyre.

I mendoni tokat shqiptare pa shqiptarë katolik ? Kjo pastaj do t`ishte një kafshatë e lehtë e zhdukjes së një kombi . Nuk e flas nga fanatizmi , por nga ajo çka më ka mësuar historia : ky do ishte realizimi i kamotshëm i planeve serbe,
Vetëm ta mendoni : kërkesa për ndërrimin e historisë , sharja dhe heqja me urrejtje e figurave të larta historike shqiptare , kërkimi i zanafillës sonë pas ardhjes së turkut ( fillimi i shekullit XIV-të ) ndërtimi i pa kontrolluar i xhamive , “helmimi ‘ i shqiptarëve të diasporës me turkofili dhe arabofili . A nuk janë këto një përgatitje e vendit tonë për një zhbërje kombëtare? Vetëm ta kujtoni Çeçeninë!

“Armiku i betuar i Turqisë gjithmonë ka qene Kisha Katolike ndërsa Kisha Ortodokse ka qene aleati i saj me i madh. Këto dy institucione të krishtera kanë qenë gjithmonë kundër njera-tjetrës. Shqiptarët pjesa me e madhe e tyre ishin katolikë dhe ishin te vetëdijshëm për përplasjet e dy kishave asaj ortodokse me atë katolike. Turqia nga ana tjetër nuk donte që shqiptaret te mbeteshin katolikë pasi kështu do ta kishte më të vështirë për sundim dhe do te mbeteshin neën ndikimin e Vatikanit i cili siç thamë ishte armik i Perandorisë. Ndërkohë që shqiptaret ortodokse i la siç ishin pasi ata i kishte marrë përsipër aleati i saj Kisha Ortodokse , shqiptaret katolikë i detyroi me mënyra te ndryshme qe te ndërronin fenë. Katoliket nuk mund te bëheshin Ortodokse kështu që e vetmja zgjedhje qe u mbeti ishte myslimanizmi. ( nga Ilia Kola )”

Vetëm një shembull :”Predikimet e Kozma Etolianit i cili u lutet shqiptarëve qe te mos flasin me shqip në shtepite e tyre nuk ka te beje me antishqiptarizmin ashtu si thuhet. Kjo sepse ne kohen qe jetoi ai as Shqipëria e as Greqia nuk ekzistonin si kombe.
Kozma Etoliani duke helenizuar sa më shumë masa popullore kërkonte qe te rriste influencën e Kishës Ortodokse ne Shqipëri e si për rrjedhoje te stabilizonte me tepër sundimin osman.
Kozma Etoliani ne kapitullin e tij të tretë u thotë grekëve se Osmanet i solli vete zoti me qellim qe te mbrojnë Besimin Ortodoks dhe se duhet t`iu përulen atyre. Etolianit nuk i interesonte helenizmi si kulture por edhe Ortodoksia Ai donte te përdorte gjuhen greke si instrument për te larguar popujt nga influenca e Kishës katolike e me këtë edhe nga shqiptaria

Një pyetje: A kemi shtet laik ? Fakti që hoxhallarët ofendojnë figurat tona kombëtare do te thotë se shteti nuk funksionon dhe shërbimet operative nuk bëjnë punën qe u takon apo vetë janë në shërbim të Serbisë?

Gjakovë, 18.06.16

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  E vertet z. Xharra, shume e vertet se sot shqiptaret nuke vuajne nga mungesa e xhamive por , vuajne nga mungesa e lirise…edhe dicka z. Xharra , sot ne Turqi por edhe ne Emiratet e Bashkuara , numri i xhamive ne perpjestim me numrin e fabrikave eshte 1: 100 e qe do te thote se ne nji xhami , vijne 100 fabrika . Ne Kosove nuke dihet por , ky perpjestim sigurisht se eshte me trende shume negative ne dobi te fabrikave.Nuke eshte askush kunder xhamive por , nese vendi ka pretendime te zhvillohet ateher dihet si mund te zhvillohet.Duke ndertuar fabrika dhe duke u punsuar njerzit ne ato fabrika.Zhvillimin ekonomik te nji vendi e kane que perpara vetem industria dhe fabrikat dhe asnji vend nuke eshte zhvilluar nese ka te ndertuara shume xhami por e kunderta …!
  Dhe ne ndertimin e shume xhamive ne Kosove dhe mosendertimin ose shkaterrimin e fabrikave dhe industrise e cila ne fundvitet e 80-ta punsonte rethe 120.000 puntor sigurishte se drejteperdrejte ka patur dore Serbia .ne rend te pare duke e shfrytezuar mosenjohjen, mosedijen lakmine e pushtetareve per tu pasuruar ne kurriz te popullit dhe moseinteresimin e indiferencen e popullit shumice per tu zhvilluar. E dyta , atebote njerzit organizoheshin dhe tuboheshin neper fabrika por edhe nga fabrikat ata mbanin dhe shkollonin femijt e tyre .Keshtu, ata duke qene afer njeri – tjetrit , rezistuan karshi nji regjimi te eger kriminal.
  Dhe me vete faktin se fabrikat nji vendi i sjellin te mira materiale dhe mireqenje sociale pore , ne raste nevoje edhe mund te behet ndonji organizim sindikal kurse ne xhami njeriu shkone per kenaqesi shpirtrore ateher , dele se domosdo ketu Serbia ka patur gisht.Eshe irelevante se si ajo e ka realizuar kete qellim te saje ….ndoshta nepermes njerzeve vendimarres ne Kosove ka impononuar zhvillime negative gje qe jemi vete deshmitar tashe e 17 vite e pere te cilin fakt me se miri do te flete koha….!
  Kurse koha , mund te te behet edhe armik nr. 1 nese nuke din ta shfrytzon, nese e keqeperdor….ne raste te tilla do thone ,sikur po na thojne , hajte se filanin ose kete grupacion e paska shkele koha…dhe kure te shkele koha ateher , vijne e te sundojne te tjeret , ateher cdo dite mbyten ne Detin Mesedhe nga 30-500 refugjat te cilet per fate te keqe jane mysliman te shkelur nga koha.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Beni thotë:

  Naser …per ty osht shtir me kuptu qka thot baci fahri se truni yt shum mrapa ..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. Naser thotë:

  O idiot o.i poshter o anti islam.dje anti.kombetare kurrë serbia ska munde ti ben dëm shqiptarve se sa ti i pari fe anti islam anti kombëtarë je i sëmurë si mundet të jetë serbia me.arabe dhe turqit kur turqia arabia ndihmojnë shqiptarët me zemer dhe shpirt kur ata ishin financuesit e amerikes per ta bombardu serbin si po ndërtojka serbia xhamia ne kosove sa xhamia i ka djeg i ka zhduk serbia qe nga 1912 a e d’in ti se sa xhamia ka pas në Beograd nishta leskovc ku i ke ata xhamia ne shkup ku i ke xhamia krejt ti ka djeg shkau keshtu si ti qe je kunder xhamis te njejt jeni njëjtën politik e keni e luftoni të njëjtin si shkau ashtu edhe ti kunder muslimanve jeni me qka po e lyp serbi kosoven o i sëmurë a po e lyp ne kisha po thot djepi i serbis është kosova se i kam kishat ati e ne si kemi mo xhamia ne Beograd dhe nish per ti lyp ato vende identiteti Jon është edhe me xhami se ato n’a perfaqesojne névé jemi 99% musliman o i sëmurë vetëm një të mirë po e bën ti se po e tregon realitetin qe europa është kunder des islame si ti kjo eshte e mire qe ta d’in të gjithë mos puno për lek se nuk doté kalosh leht keshtu je kah i bën shum dëm popullit ne favore te serbit mostra luajnë me besimin e njerëzve qe e kanë shpirtërore dhe private mos. U beni vet shpallur zot se është e demshme shum rrezik është kjo punë që bën për iluminatet dhe masont serb je me i keq se milloshi ti keshtu po prodhon sa me shumë radikal e d’in shum mirë këtë ti per ate e ben se te konvenon per politiken serbe dhe ate europiane fashiste naciste per kete flet keshtu se tevpaguajne masont ik se stesso shkon gatë keshtu o tradhetar mos ben perqarje

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...