Published On: 1 Qershor, 2016

Serbia po e kolonizon veriun, po ndërton “Luginën e Diellit”

Në Beograd është prezantuar projekti i ndërtimit të lagjes për të kthyerit në veri të Kosovës “Lugina e Diellit”.

Në këtë lagje, sipas asaj që njofton B92, do të jetojnë 1.500 të kthyer e ndërtimi i saj do të fillojë së shpejti. ‘Ky është hap historik për kthimin e popullit tonë në Kosovë e Metohi. Brenda një kohe të shkurtër do të vihet guri themeltar në lokacionin e përgatitur krejtësisht për ndërtim”,ka thënë drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq duke shtuar se fillimi i punimeve pritet gjatë disa javëve të ardhshme, transmeton Koha.net. Ai ka theksuar “se sot është ditë e madhe për serbët në Kosovë , por edhe për të gjithë serbët nga Kosova të cilët para 16 vjetësh u dëbuan në Serbinë qendrore për shkak se është projekti i parë pas 16 vjetësh të cilin me forca të bashkuar e bëjnë Qeveria e Serbisë, Zyra për Kosovën, Argjipeshkvia Rashkë – Prizren dhe pushtetet lokale serbe në Kosovës bashkë me përfaqësuesit serbë në institucionet e përkohshme të administratës në Prishtinë”. ”Ky projekt ka për qëllim t’iu mundësojë 1,500 vetave që edhe sot janë të dëbuar në Serbi që bashkë me të afërmit e vet të vijnë e të jetojnë në Kosovë, në vendet ku kjo është e sigurt”, ka thënë Gjuriq. Ministri për Pushtetin Lokal në Qeverinë e Kosovës Lubomir Mariq ka thënë se shpreson që ky projekt të përfundojë brenda një viti e gjysmë. Episkopi Teodosije ka thënë se projekti për kthim ka rëndësi shumë të madhe. Kryetari i Zveçanit Ivan Todosijeviq ka deklaruar se “Lugina e Diellit” është projekti më i madh Serbisë në Kosovë që nga vitit 1990 dhe se me të Serbia dëshmon se Kosova është pjesë e patjetërsueshme e saj. Lagjja do të ndërtohet në veri të Kosovës, në pozitën strategjike të rëndësishme ndërmjet Mitrovicës e Zveçanit

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...