Published On: 8 Prill, 2016

Serbia për herë të parë paguan kompensim për familjet e shqiptarëve të vrarë

Gjykata Themelore në Beograd, ka marë vendimin që Republika ë Serbisë të paguajë 25.9 Dinar (210.000 Euro) kompensim 24 të afërmve të 14 grave dhe fëmijëve që u vranë në mars të vitit 1999 para oborreve të shtëpive të tyre në Podujevë nga pjesëtarët e Minstrisë së Brendshme serbe ” Shkorpion”

Ky sipas Fondit për të Drejtën Humanitare është aktgjykimin i parë në Serbi, përmes së cilit jepet dëmshpërbilm për përgjegjësitë e shtetit serb për krimet që forcat e saj kanë kryer ndaj civilëve shqiptarë gjatë luftës në Kosovë, raportojnë mediat serbe, përcjellë Klan Kosova .

 Më 28 mars të vitit 1999, pjesëtarë e ” Shkorpion “, në oborrin e familjes Gashi kanë vrarë 14 gra dhe fëmijë të në Podujevë.

Vetëm pesë fëmijë i kishin mbijetuar kësaj masakre e që ishin Saranda, Fatos, Jehona, Lirije dhe Genc Bogujevci.

Për këtë krim në 2010 janë dënuar Dragan Borojeviq, Miodrag Solaja, Dragan Mediq dhe , Zheljko Gjukiq, transmeton Klan Kosova.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...