Published On: 3 Maj, 2016

Serbia padi ndaj UEFA-s

Në një konferencë të përbashkët për shtyp pas votimit në UEFA ku aplikacioni i Kosovës mori 28 votat e nevojshme për pranim, Marko Gjuriq dhe Vanja Udoviçiq thane se me këtë vendim “është shkelur e drejta, është, është shkelur Statuti i UEFA-s dhe sporti është vënë në funksion të politikës”.

 Federata e Futbollit e Serbisë do ta padisë UEFA-n në Gjykatën Ndërkombëtare të Arbitrazhit Sportiv në Llozanë për shkak të pranimit të Kosovës, ka paralajmëruar sot shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq dhe ministri serb i sportit, Vanja Udoviçiq.
 Në një konferencë të përbashkët për shtyp pas votimit në UEFA ku aplikacioni i Kosovës mori 28 votat e nevojshme për pranim, Gjuriq dhe Udoviçiq thane se me këtë vendim “është shkelur e drejta, është, është shkelur Statuti i UEFA-s dhe sporti është vënë në funksion të politikës”.

Gjuriq tha se shteti serb do t’i ndihmojë federatës serbe që “ky vendim të mos kalojë lehtë dhe ashtu si e kanë menduar separatistët”.

“Kjo e hap kutinë e Pandorës”, u tha Gjuriq gazetarëve në Beograd

Gjuriq është shprehur se të gjitha klubet serbe nga Kosova do të vazhdojnë të funksionojnë në kuadër të Federatës së Serbisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...