Published On: 8 Gusht, 2016

Serbia, edhe financon radikalizmin islam, edhe i ankohet fuqive perëndimore

„Shqipëria ndonjëherë shkakton frikë irracionale, tremben prej saj,- thonë se mund të ketë edhe pesë Shqipëri. Pra sado Shqipëri të ketë, sot kemi dy Shqipëri në Ballkan, dhe duhet të jemi të lumtur. Sidoqoftë shqiptarët sot kanë status të fuqishëm, janë bërë faktor i fuqishëm në Ballkan, gjë që nuk është e tepërt për ta. Për fatin tonë të keq faktori shqiptar në Ballkan ka qenë i tkurrur dhe,- vazhdoj ta përsëris, për fat të keq nuk e ka zënë atë vend real që duhet të kishte„- © I.Kadare

 

Me gjak e me lot tragjedie u themelua trualli i shqiptarëve. Frika irracionale që shkaktonte kombi shqiptar te të tjerët, në Ballkan gjoja, në fakt, ka qenë gogol propagande. Por tani, kemi frikë se mos e humbim vetë me dorën tonë shqiptarinë, lirinë tonë. Kemi frikë se mos nga gogol propagande shëndërrohemi në gogol-xhihadësh. Perandorët e rinj osmanë, Erdogan-sulltanët me dhëmbët zgërdhirë,  po këndojnë këngën „Ty shqiptar të kam gaz“. Europa perëndimore mezi ja hoqi nga thonjtë (për)dhunuesët shqiptarëve, për ti kuruar trutë atyre në familjen e shtëpisë së saj europiane. Mirëpo, trauma pesëshekullore e pushtimit osman  paskish qenë e rëndë, fryma otomane paskish lënë probleme të ndërlikuara.

Frerët e nënshtrimit, që pushtimi osman ia kishte hedhur me aq mundim shqiptarëve, po bën që, edhe pse ato frerë janë hequr, po shihet që të dhunuarit ti shkojnë prapë nga pas (për)dhunuesit të tyre. Tempujt, historia e ndritur e kombit shqiptar, po bështyhen nga disa çeta fringo dumbabistash mu para syve tanë. Vuajtjet, persekutimin dhe tragjedinë  e popullit shqiptar në shekuj, të gjitha këto dhimbje duan t’na i kurojnë ca hoxhallarë tinzarë e qesharakë në emër të allahut.

E padurueshme është qetësia që shfaqin politikanët shqiptarë të të dyja vëndeve, Kosovë e Shqipëri. Antieuropianët latent kanë marë formën më të frikshme që ekziston ndonjëherë në mentalitetin shqiptar

Fryma osmane, po krijon themele të reja në Shqipëri, Kosovë , te shqiptarët e Maqedonisë ka kohë që ka zënë vend. Tashmë nuk është film po të  përmendet hapur këtu se:  feja islamike është përqafuar nga më shumë se gjysma e shqiptarëve, se ka pashallarë të rinj vendës të lidhur me një mijë fije me erdogan-sulltanët e Anadollit, ka një shtresë njerëzish të nëndheshëm (të rrezikshëm) me prirje proislamike, ka shoqata të reja  „ Dum Babën“(dalin hapur nëpër mediat shqiptare) të cilat janë gati të përmbysin gjendjen deri në rrebelim pro turk etj.,etj, Alarm!

E sigurtë, që këta paguhen nga Serbia dhe Turqia! Shqiptarët e lirë kanë filluar të mos  besojnë më në vlerat e civilizimit europian. A ngjan kjo sikur shqiptarët nuk dinë të jetojnë të lirë? Po., ngjan  dhe si kundërvënie kësaj fatkeqsie  kërkohet sot më shumë se kurrë të saldohet një herë e mirë uniteti kombëtar. Largë hoxhallarëve radikalë e të pa atdhe! Gjergj Kastriotit Skënderbeu ti shumëfishohen statujat, të ngrihen përmendore të reja dhe, mundësisht numri të shkojë aq sa numri i xhamive.

Kush nuk beson se Serbia, nga njëra anë paguan radikalizimin islam, nga ana tjetër ankohet fuqive perëndimore duke i paditur ata: «Ja për çfarë na bombardove 1999-ën, për xhamitë e shqiptarëve!»

Kadare .. liri.png

Në këtë mozaik gjeopolitik të botës, shqiptarët si komb duhet të bëjnë llogaritë përfundimtare me Europën. Larg.. larg islamit radikal-isiso-terrorist! Vetëm në qoftë se shqiptarët janë lodhur me kombin e tyre atëherë „Na ka zonë vorri me besë të dhanë„

Kombet e Europës së Bashkuar e kanë akoma të shenjtë konceptin e kombit dhe ne do ta mbajmë këtë si ata.Së paku ne shqiptarët nuk do të marim të parët flamurin për ta shkatërruar kombin tonë. Kur ta prishin gjermanët, francezët, anglezët…etj kombin e tyre, atëherë po e shohim edhe ne këtë punë. Pra nuk do bëhemi flamurtarë ne të vegjlit ta prishim kombin të parët.-© Ismail Kadare.

Taksën për liri shqiptarët e paguan me çmim shumë të madh. Çdo shqiptar i vërtetë anembanë globit ka dhënë kontribut për këtë liri të munguar . Çdo shqiptar i vërtet duhet të jetë në gjëndje ta mbrojë  po me çmim të madh lirinë nga krimet që duan të bëjnë të tjerët në emër të saj.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Emiljano Keli thotë:

  NE nje fare menyret ka te drejt se te deshmojn faktet.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Fadil Curri thotë:

  ËSHTË PËRÇARËS JETËSOR I SHQIPTARËVE
  Ky tekst e shumë të tjerë të Ismail Kadaresë kanë objektiv përçarës ndaj popullit shqiptar. Qysh në rininë e tij 27-vjeçare shkroi romanin “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” dhe kryepersonazh kishte ushatrakun Italian dhe priftin katolik shoqërues të tij. Atëbotë, si shkrimtar oborrtar i komunizmit shqiptar që ishte, kishte kujdes të mos e lëndonte pajtesën konventore serbo-sovjetike, që do të thotë se i ka shërbyer klanit ideologjik përçarës ndërshqiptar, ndaj kryepersonazh nuk mori nga turqit, serbët, grekët e malazezët. Nuk e ka dashur Perëndimin që e himnizon sot dhe në këtë kurth i sheh shqioptarët si të ngathtë e fajtorë. Ky kurrë nuk i ka marrë shembujt përbashkues shqiptarë, si dalin nga klerikët e tri feve më të mëdha shqiptare-katolicizmit të Gjergj Fishtës, ortodoksizmit të Papa Kristo Negovanit dhe myslianizmin e mulla Idis Gjilanit, e të mos përmend dyzinën panshqioptare të poetëve, filozofëve e gazetarëve të Rilindjes Kombëtare Shqiptare.
  Ismail Kadare shpesh trumbeton për gjoja Lindje-Perëndimin njëanshëm. Shqiptarët i sheh me një anë, e jo me qendërsinë e saj autoktone me gjeoetni ndërmjet dy civilizimeve. Ka aversion Kadare ndaj Lindjes, por harron se Perëndimi i ka rrënjët e qytetërimit të saj në Lindje. Vallë, nuk janë librat e shenjtë me burim nga Lindja? Vallë, nuk janë profetët e religjioneve të Perëndimit, pra edhe të shqiptarëve, nga Lindja? Vallë, nuk janë epet letrare klasike nga Lindja me gjenezë? Nuk është mirë që Lindja të urrehet e përdhoset nga ky shkrimtar, edhe nëse në të jetojnë miliarda kinezë, japonezë, indianë, turq, hebrenj. Fundja, misioni i shkrimtarit është të përafrojë kulturat, gjuhët, popujt e qytetërimet.
  Ky tekst është analfabetik nga spekti gjuhësor, më duket shumë nervoz dhe me jostandard shqip, pa e ditur se është faji i autorit ose redaksisë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(2)
 3. kajolli5@hotmail.com thotë:

  Reagim ndaj shkrimit të publikuar në: http://www.shqiptari.eu/serbia-edhe-financon-radikalizmin-islam-edhe-i-ankohet-fuqive-perendimore/

  Kur shkrimtari problemet i shikon bardh dhe zi

  I dashuri Kadare, do të këshilloja të gjeni një formulë për bashkëjetesë, sepse për mua nuk ekziston termi perëndimor e as lindor. Unë njoh një tërësi njerëzore, të ndarë në fise e popuj dhe të cilët tani në kohën e fundit janë duke jetuar në një fshat global. Ne muslimanët e kemi këtë formulë, dhe fal nesh dhe derisa ne të jemi shumicë në trojet shqiptare nuk do të ketë vëllavrasje, se po të ishte në dorën tuaj dhe priftit Anton Kçira do të vrisnit shqiptarët muslimanë mu ashtu siç u vranë dhjetëra mijëra shqiptarë nën sundimin e Gjergj Kastriotit i cili “shpëtoi Evropën nga Islami”.

  Doc.dr. Muhamed JUSUFI

  Nuk ka të keqe që një njeri të mendojë si perëndimorë, lindorë ose islamistë…, e keqja vjen kur një njeri i dhënë pas një kauze mendon keq për të tjerët, flet me urrejtje dhe bëhet shkaktarë i përçarjeve. Një shkrimtar i cili pretendon të marrë çmimin noblel duhet të tregojë dashuri në familje, ndaj qytetarëve të vendit të tij, pastaj të rajonit dhe në fund do të duhej të tregohet se e do qenien njerëzore në tërësi.

  Vallë, mund të themi se këto kritere i ka Ismail Kadare? Gjithsesi jo. Ai është një shkrimtar i cili u shërben kauzave kundër muslimanëve. Ai i shërbeu lindorëve (komunistëve), dhe tani u shërben perëndimorëve. Të jem i qartë, jo të gjithë lindorët dhe perëndimorët janë kundër muslimanëve, mirëpo, rrymës që Kadareja u shërben ose janë fundamentalistë perëndimorë ose ai vetë tregohet servilë ndaj perëndimorëve. Kjo e fundit më thotë se është më e saktë. Sikur perëndimorët ta donin, ai deri tani do ta kishte marrë çmimin nobel.

  Ky njeri tani është përcaktuar si perëndimorë, deri këtu nuk ka asgjë të keqe. Është vendimi i tij, dhe secili njeri gëzon këtë të drejtë. Atij i jepet e drejta të shpreh politikat e veta të përcaktuara prej tij, por vallë, pse duhet të jetë ka armiqësorë dhe të flet me kaq urrejtje për ata bashkëkombës të tij që mendojnë ndryshe prej tij, kur një përqindje e madhe e populli të tij mendon se islami është drita që do ta ngrohë këtë popull!

  Le të shqarohemi më shumë. Jeta njerëzore nuk fillon e as nuk mbaron me një gjeneratë e as me një shekull, gjithsesi as me disa shekuj…Jeta njerëzore është e vjetër dhe do të vazhdojë edhe për shumë kohë, mirëpo, disa shkrimtarë, politikanë ose intelektualë mendojnë se vetëm ata duhet të dëgjohen. Mendojnë se arritjet teknologjike kanë arritur falë ideologjive filozofike të bazuara vetëm në platformat shkencore perëndimore. Disa prej tyre ose ngatërrojnë qëllimisht ideologjinë me modernitetin, ose janë të mpirë ndaj luksit në të cilën iu është dhënë mundësia për ta shijuar. Një prej tyre ndër ne shqiptarët është Ismail Kadare. Ai mendon se duhet të jetë personi i vetëm i cili është duke bërë kthesën historike tek shqiptarët.

  Kohët e fundit ai është dëshmitar okular se dëshira e tij e madhe për këtë kthesë nuk qenka aq e lehtë, prandaj ai thotë: “trauma pesëshekullore e pushtimit osman paskish qenë e rëndë, fryma otomane paskish lënë probleme të ndërlikuara”. Po vërtetë, ato janë të ndërlikuara sepse edhe krahu tjetër në të cilën ai pretendon se duhet të shkohet, ka problemet e veta. Ai, çdo dukuri negative që vjen nga perëndimi e arsyeton me modernitetin, atij i duket e natyrshme, edhe pse ajo dukuri negative bie ndesh fuqishëm me kulturën dhe fenë islame që “populli i tij” është shumicë.

  Për të, martesa midis gjinive të njëjta është normale, për të alkooli, mishi i derrit, droga dhe trafikimi i qenies njerëzore është normale. Ai, do të thoshte se këto dy të fundit nuk janë perëndimore…Pastaj, shqiptarët janë akuzuar si të prapambetur sepse jetojnë së bashku me kafshët në një shtëpi (oborr), mirëpo perëndimorët po derdhin milionat për të reklamuar bashkëjetesën me kafshët brenda një apartamenti.

  Ismail Kadare çdo veprim të shqiptarëve muslimanë e konsideron të dëmshëm për “popullin e vet”, ai çdo veprim prej muslimanëve e quan“qyqar” dhe të gjitha këto ia atribuon parasë serbe, turke, e ku di unë kujt tjetër (kuptohet shtetet arabe). Ndërsa asnjëherë nuk kam lexuar të argumentojë me fakte se këto para janë nga serbët ose të popujve të tjerë. Ndërsa unë atij mund t’ia argumentoj faktin se talibanët në Afganistan janë themeluar e ngritur nga buxheti i disa shteteve perëndimore që fatkeqësisht populli tyre nuk e ka idenë…

  Njeriu nuk ka pse të frikësohet nga drejtësia për ndonjë veprim që ka qëlluar i dëmshëm për popullin nëse ai ose ata kanë qenë të sinqertë me popullin. Është e natyrshme që njeriu të gabojë, populli e nuhatë gabimin, e kupton dhe në fund e falë nëse ai dorëhiqet. Mirëpo kur dikush gabon, sërish gabon, dhe sërish gabon, dhe pa fije turpi ende kërkon votat, ai bëhet arrogant, dhe i frikshëm për popullin e vet. Kështu, na është bërë Ismail Kadare. Ai si duket ka premtuar shumë në perëndim se do të ndryshojë kursin e shqiptarëve, do t’i kthejë drejt perëndimit dhe tani çdo gjë i duket gogol, sikur vetë shprehet: “Kemi frikë se mos nga gogol propagande shëndërrohemi në gogol-xhihadësh”.

  I dashur Ismail,
  Mos u frikëso dhe kot e mban këtë barrë. Gjatë luftës në ish Jugosllavi, në Bosnie u bënë disa njësi e brigada xhihadistësh, ndërsa në Kosovë asnjë. Unë e di që ju nuk e dini arsyen, por po të them se kjo ka ndodhur falë disa hoxhallarëve të cilët e panë realitetin e popullit të vet dhe vepruan ashtu siç i ka hije një populli të luftojë. Kosova është 92% myslimane dhe hoxhallarët e dinin nivelin e besimit të tyre dhe nuk kërkuan ndihmën e “xhihadistëve”, që sipas shumë hoxhallarëve shqiptarë rrënjët e xhihadit të tanishëm janë në perëndim (mendoj se këtë do të duhej ta dinit).

  Gjithashtu, populli nga ju kërkon fakte e jo dokrra. Problemet e popullit nuk zgjidhen e drejtohen me fjalë të thata, fraza dhe romane, por me gjëra konkrete. Keni thënë: “E sigurtë, që këta paguhen nga Serbia dhe Turqia!” Çfarëdo të dini dërgoje tek organet kompetente të shtetit, e mos u merr me cikrima se të dëmtojnë për çmimin nobel, sepse kështu ke filluar të konsiderohesh përçarës dhe i dëmshëm për shoqërinë shqiptare.

  Ajo që më bëri të reagoj në këtë shkrim tuajin ishte thënie e juaj: “Largë hoxhallarëve radikalë e të pa atdhe! Gjergj Kastriotit Skënderbeu ti shumëfishohen statujat, të ngrihen përmendore të reja dhe, mundësisht numri të shkojë aq sa numri i xhamive.” Provokator dhe përçarës. Kjo fjali të bën aq të ligë saqë askush nga ithtarët e tu nuk do ta priste nga ti, edhe pse e dinë që je antimusliman, por se je kokrra e legenit, tani e mësova. Nuk dua të debatoj rreth kësaj fjalie sepse je shtetas francez dhe nuk të bëhet vonë për ne, shqiptarët).

  Përgjigjen e kësaj fjalie të fundit e keni dhënë vetë. Mënyra se si duhet të realizohet numri i barabartë i statujave të Gjergjit me xhamitë shpreheni në fund të këtij shkrimi: Ismail Kadare thote: Çdo shqiptar i vërtet duhet të jetë në gjëndje ta mbrojë po me çmim të madh lirinë nga krimet që duan të bëjnë të tjerët në emër të saj. Pyes, për cilën liri e keni fjalën, dhe nga cilat krime duhet të kanë kujdes shqiptarët! Duhet t’i theksoni një nga një dhe të shohim mënyrën e zhbërjes së tyre. Mirëpo, nuk do të toleroheni, që nga bordellot e Parisit të na futni përçarjen dhe që andej të çrrënjosni islamin e parapëlqyer nga më shumë se 70% e shqiptarëve!

  Do të këshilloja që të gjeni një formulë për bashkëjetesë, sepse për mua nuk ekziston termi perëndimor e as lindor. Unë njoh një tërësi njerëzore, të ndarë në fise e popuj dhe të cilët tani në kohën e fundit janë duke jetuar në një fshat global. Ne muslimanët e kemi këtë formulë, dhe fal nesh dhe derisa ne të jemi shumicë në trojet shqiptare nuk do të ketë vëllavrasje, se po të ishte në dorën tuaj dhe priftit Anton Kçira do të vrisnit shqiptarët muslimanë ashtu siç u vranë dhjetëra mijëra shqiptarë nën sundimin e Gjergj Kastriotit i cili “shpëtoi Evropën nga Islami”.

  Për në fund, sot secili popull i është nënshtruar rregullave të fshatit global, aq më tepër popujt e vegjël. Prandaj, mua nuk më bëhet vonë se kush dhe nga e sjell paranë në vendin e tij, e rëndë dhe e dhembshme për mua është nëse ato para shkaktojnë përçarje dhe vëllavrasje. FMN, BB dhe disa korporata gjigante investojnë me të madhe nëpër botë, natyrisht që këto i bëjnë politikat e përgjithshme, por uroj që këto politika të mos janë përçarëse.

  Qeveritë duhet të mos brengosen nga fondet që vijnë nga vendet tjera (bota islame). Në rastin tonë, Shqipëria e 1991-2005 ishte shtet që nuk arrinte minimumin e jetesës për frymë banori, prandaj ajo u ndihmua shumë nga organizatat ndërkombëtare. Kontribut të madh dhanë edhe disa shtete islame për zbutjen e familjeve skamnore dhe të jetimëve në tërë Shqipërinë, mirëpo, disa rryma anti-islame duan të thonë se ato shoqata ndihmuan terrorizmin. Kjo propagandë bëri që shumë shoqata islame të largohen dhe kështu sot kanë lënë shumë jetimë pa pensione. Pyetni ato mijëra familje se si po jetojnë sot pa atë ndihmë…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...